Zincum valerianum

9.4.2019 | Marie Valášková | Valaskova43@seznam.cz | Homeopatika | 1 komentář

Dnes bych se chtěla zmínit o jednom z tzv. malých léků. Já osobně nemám moc ráda tento termín, myslím si, že tyto léky jen nejsou dostatečně popsané, vyzkoušené. Nicméně při správném podání působí jako zázrak.

Do poradny přišla matka se svým synem v předškolním věku, chlapec byl velmi neklidný (to byl ostatně i důvod pro odklad školní docházky). Dítě bylo velmi neklidné, trpělo chronickou nespavostí, neklid mu nedovolil usnout a i potom se často probouzel. Ráno a přes den pak byl unavený, vypadal i vyčerpaně, když s matkou přišel. Vypadal hodně bledý, matka potvrdila mé podezření na anémii.

Chlapec se v noci často budil, někdy i s křikem, sama matka si všimla velikého neklidu, hlavně v nohách, který jakoby bránil dítěti usnout. Od mala byl velmi citlivý na zvuky i lidské hlasy. Dítě bylo velmi neklidné, tedy na jedné straně veliká únava, ale na druhé straně neklid, který mu nedovoluje usnout. Při usínání chtěl chlapec téměř absolutní ticho, ale nechtěl být sám. Měl strach, obavy i z duchů, zlodějů, ze tmy…

Snažila jsem se navázat kontakt, dítě možná působilo trochu nepřítomně, ale nevydrželo sedět matce na klíně. Chodil po místnosti, orientoval se, prohlížel si, co kde je. Když jsem se jej ale na něco ptala, někdy si otázku zopakoval a než odpověděl působil až nepřítomně, zpomaleně.

Podle matky spíš trochu zaostával za vrstevníky ve vývoji – problém byl i s denticí, zuby rostly pomalu, první až kolem roku. Zuby měly tendenci se víc kazit. Určitě vás už napadla Calcarea carbonica, ale to dítě bylo spíš drobnější, bledé….Očkování měl  jen základní povinné, ale snad bez výrazné reakce. Bohužel moje zkušenost je často taková, že i pokud byla reakce, většinou byli rodiče ubezpečeni, že se nejedná o nic závažného.

Často se také objevovaly problémy s očima – opakované záněty spojivek, fotofobie, ráno zalepené oči hnisem.

Při dotazu na jídlo, jsem se dozvěděla, že dítě nemá rádo mléko, odmítá ryby (obě potraviny jsou důležitým zdrojem zinku). Hlad se často objevoval kolem jedenácté dopolední (podobně jako Sulphur).

Chlapec byl dost zimomřivý, neměl rád zimu, v chladu ale lépe usínal. Symptomy se často zhoršovaly odpoledne a večer.

Po první dávce Zincum metallicum 200C se zlepšil spánek, dítě bylo klidnější. Matka to popisovala jako veliký skok ve vývoji, nebývalo odpoledne už tak unavené. Při dotazu na oči si maminka uvědomila, že už dlouho se neprobudil se zalepenýma očima.

Účinky vydržely několik měsíců, ale pak po jedné viróze se opět objevil neklid a hlavně nespavost. Vyšší potence nefungovala, začala jsem uvažovat o Zincum valerianum. To je homeopatikum, které často používám na problémy s nespavostí. A když jsem si jej pročítala, měla jsem pocit, že na případ „sedí“ líp než Zincum metallicum.

Jedna dávka vyřešila případ skoro na rok, opakování bylo třeba až po nástupu do školy.

Nespavost je poměrně častým problémem u dětí – a myslím si, že v poslední době, díky tomu, jak žijeme hekticky, i děti jakoby nemají čas spát – a jistě každou dětskou nespavost nevyřeší zinek. Mnoho dalších léků má v obraze nespavost či problémy s usínáním. Musíme také pamatovat na to, že děti často budí ošklivé sny, „noční můry“, ale i tady homeopatie může účinně pomoct.

HOMEO – homeopatický software

Homeo pyramida s názvemPoznávací znak profesionála – lékaře, lékárníka a léčitele. Užitečný pomocník pro samoléčbu, spolehlivý průvodce studentů homeopatie. Velký rozsah odborných textů, pokročilé možnosti analýzy. Snadné intuitivní ovládání. Kompletně v českém jazyce!

Podrobné informace zde

Diskuze k článku (1 komentář)

Klára Kubová (19.11.2022 v 14:48)

Dobrý deň,
prosím Vás mňa zaujíma na čo sa používa zincum valerianum. Mám ho v potencii C 30 a dostala som ho niekedy na problém s močovým mechúrom. Z moc obsažhého článku mi nie je jasné jeho použitie pre dospelú osobu. Je to možné stručne napísať ?

Vopred Vám ďakujem a som s pozdravom
Klára

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *