Ovoce liči a hypoglycin – jak mnoho je příliš mnoho?
Ano, jde o to výtečné luxusní ovoce, které se speciálně před Vánocemi objevuje i v našich obchodech, nebo se dá koupit v plechovce zavařené. Asi nikoho by ani ve snu nenapadlo, že toto ovoce má na svědomí tisíce dětských životů a že tato úmrtí byla dlouhou dobu velkým lékařským mystériem.
Liči jako lék
Ovoce liči bylo prokazatelně používáno v mnoha kulturách v lidovém léčitelství na všechno od prdění, přes žaludeční vředy, diabetes až po otoky varlat. No ano, ale také v mnoha „tradičních“ lécích se používal arsen, rtuť nebo olovo. Takže lze z toho něco vyvozovat?
Ale liči ve studiích prokazovalo mnoho zdraví prospěšných vlastností, jako je například ochrana před oxidativním stresem, prevence a léčba hyperurikemie (mnoho močoviny v krvi), snížení únavy a redukce podkožního tuku.
No, jenže tohle se tvrdí na základě studií, jako je například tahle: „Ochranný efekt vodního extraktu květů liči na kardiovaskulární zdraví u křečků krmených dietou s vysokým podílem cholesterolu a tuku“. Co s tímhle jako máme dělat? My ani nejíme květy. A ach ano, ani nejsme obézní křečci. S tím se těžko polemizuje, ačkoliv květy jsou sladké, voňavé a chutné, což je důvod, proč je tak miluji.
Záhada vraždícího liči
Ale pak jsem narazil na články jako je například tento: „Ze stínů se vynořuje jed zabíjející děti. Vědci spojují tajemná úmrtí s konzumací liči.“ Ve Vietnamu se té nemoci říká Ac Mong, encefalitida „noční můra“, která se nevysvětlitelně objevuje (od 90. let) u dětí v souvislosti se sklizní liči. Děti jdou spát úplně v pořádku a zdravé, ale další ráno se probudí vážně nemocné s narušenou funkcí mozku, horečkou a křečemi. Nebo se nevzbudí vůbec – jsou v bezvědomí.
To samé v Indii – tato záhadná nemoc zabíjí na některých místech skoro dvě děti ze tří postižených (63,3%). A mluvíme o tisících dětí – jen během roku 2013 bylo hlášeno 7825 případů této záhadné encefalitidy (AES – Syndrom Akutní Encefalitidy) a zemřelo na ní 1273 dětí. Díky tomu se tato podivná nemoc stala jednou z nejnaléhavějších zdravotních krizí v Indii. Byla to jedna ze tří dlouho nevysvětlitelných záhadných nemocí na Wikipedii – byla záhadou po více než dvě desetiletí.
Všechny odebrané vzorky byly negativní na známé mozkové viry. Takže někteří výzkumníci předpokládali, že jde o nějaký doposud neznámý virus. Další si mysleli, že by mohlo jí o pesticidy, které v sadech používají. Všechno, co opravdu víme, je, že to všechno nějak souvisí se sklizní liči. Takže možná ty zralé plody přitahují ovocné netopýry a pak komáři přenášení nějaký nový virus z těchto netopýrů na lidi? Dobře, ale proč se nikdy nic nestane nemluvňatům? Komáři přece koušou i do mimin. Pak si vědci spojili kolonie netopýrů a děti, které rády jedí plody spadlé na zem a vymysleli, že třeba tyto plody jsou kontaminovány netopýřími slinami a tak se ten neznámý virus dostane do dětí. Nebo možná prostě jen protože je léto a děti pracují na sluníčku a dostanou úpal? OK, ale proč ty pesticidy nebo horko nepostihují také dospělé?
Záhada se vyjasňuje
Jedno vodítko, které nakonec vědcům pomohlo vyřešit tuto záhadu bylo, že ty děti měly vždycky velmi nízký krevní cukr. V některých případech fatálně nízký krevní cukr (hypoglykémii). To zní podobně jako „Jamajská dávivá nemoc“. Člověk je perfektně zdravý když jde večer do hajan, ale další den v 6 hodin ráno je nemocný a zvrací. Následuje bezvědomí a do 48 hodin smrt. A to všechno díky nezralému plodu „Poddužáku lahodného“ (anglicky Ackee, lat. Blighia sapida), který obsahuje toxin známý jako hypoglycin, který zabraňuje játrům vyplavovat do krve po celou noc cukr, což normálně činí proto, aby se tak udržel i během spánku náš mozek naživu. A poddužák je z čeledi mýdelníkovité (Sapindaceae), stejně jako je i liči. Aha!
Ale Muzaffarpur, hlavní producent liči, a experti z Národního Liči Centra prohlásili, že nezvratně vyvrátili tuto „liči teorii“ na základě toxikologických testů. Ale nezávislí výzkumníci to našli. Ovoce liči obsahuje methylen cyclopropyl-glycin, tedy přesně ten samý hypoglycin toxin, jako je v poddužáku.
A tak když podvyživené děti, které už beztak mají zásoby energie v játrech spotřebované (díky tomu že jdou do postele hladové a jsou celkově podvyživené díky chudobě) a tedy už tak mají nízký krevní cukr, se ještě nabaští liči a tím se zablokuje produkce nové energie, máme na problém zaděláno. Je to sociální tragédie, že v 21. století umírají děti díky nízkému krevnímu cukru, který by bylo tak snadné napravit. A je to stejně tragické, že hladové děti jsou přinuceny se nacpat liči popadaným na zem, aby měly aspoň nějaké jídlo.
Ala dobrým koncem je, že místo aby se zdravotnící jen soustředili na lepší léčbu nemocných dětí, tak se zaměřili na skutečnou příčinu a poučili rodiče, že jejich děti nesmějí jít spát, aniž by dostali pořádnou vařenou večeři a že rodiče musí navečer maximálně omezit konzumaci liči u svých dětí. A naštěstí po zavedení uvedených doporučení se incidence tohoto onemocnění dramaticky snížila a úmrtí byla prakticky kompletně eliminována.
Má tohle nějaké důsledky pro nás na západě?
V Americe se FDA snaží veřejnost chránit před uvedeným toxinem (který není zničen ani tepelným zpracováním) tak, že konzervované liči, které je importováno, musí být testováno na úroveň tohoto hypoglycinu, ale žádná taková regulace neexistuje u importovaného čerstvého ovoce. Ale aspoň říkají, že díky vysoké ceně tohoto ovoce a díky celkově dobré výživě obyvatelstva, je v USA jen malý důvod k obavám.
Takže kolik liči je tedy bezpečné sníst „na posezení“? Podle zpráv o případech AES z Číny šlo vždy o konzumaci 300g až 1 kilogramu liči během 24 hodin. Jeden plod má kolem 10 gramů, takže to představuje 30 až 100 plodů. Ale to jde o případy dětí, takže můžeme pravděpodobně říct, že 30 až 100 plodů najednou je moc pro dítě.
Ale jak to je pro dospělé? Byl proveden experiment, kdy výzkumník zbaštil několik liči a pak si měřil úroveň hypoglycinu v krvi a v moči. A pak na základě toho, kolik hypoglycinu je v plodech, kolik ho bylo v moči výzkumníků a kolik jej naměřili v moči obětí, můžeme zhruba spočítat, že dospělý by neměl najednou sníst více jak 200 čerstvých plodů liči, nebo přibližně 10 konzerv liči kompotu.
Zdroj (s odkazy na všechny citované studie a články): nutritionfacts.org
Je zajímavé, že ani z Liči ani z Poddužáku zřejmě doposud homeopatikum neexistuje – ačkoliv podle uvedeného povídání by se dalo čekat, že by přinejmenším poddužák mohl mít zajímavé léčebné účinky v případech diabetu a podobných poruch souvisejících s metabolismem a rovnováhou cukru v krvi. Na druhou stranu do čeledi mýdelníkovitých patří i dobře známé Anacardium orientale, jehož hlavním symptomem je také hypoglykemie.
Napsat komentář