Starý známý Sulphur

12.6.2015 | Marie Valášková | Valaskova43@seznam.cz | Případy

Tento případ má začátek asi před 15 lety, hodně na začátku mé homeopatické praxe. Objednal se ke mně pacient s atopickým ekzémem. Ekzém měl na klasických místech – lokty, kolena. Postupně se ale šířil na celé tělo, měl jej na stehnech, na zádech, trochu i na obličeji. Ekzém nebyl na chodidlech, na dlaních ani na genitáliích. Podle pacienta byl úplný začátek na nártech, silně ho svědily asi rok, pak dostal silnou chřipku a po ní se ekzém pomalu rozšířil na celé tělo.

Ekzém silně svědil, škrábání trochu ulevilo, pak měl silný pocit pálení. Všechno se zlepšovalo v posteli pod peřinou. Masti, mazání čímkoliv jen zhoršovalo. Na kožním dostal kortikoidy, po nich nastalo veliké zlepšení, začal je vysazovat a ekzém se objevil znovu. Měl pocit, že alkohol mu trochu pomáhal (k odreagování), pomáhalo mu také slunce, dodávalo mu energii. Zkusil i pobyt u moře, ale bez efektu, spíš mu vadil stres ze změny prostředí. Zhoršovala ho voda, promašťování (mazání) také. Pokožku také zhoršoval styk s umělými tkaninami, nosil jen bavlnu. I v minulosti měl hodně nečistou pokožku, na zádech se mu dělaly furunkly (nežity, pozn.red.), všechno hodně hnisalo.

Byl vyučený automechanik, rád všechno rozebíral, už jako dítě se snažil všemu přijít na kloub…. Rád pracoval s počítačem, učení ho moc nebavilo, ale pokud jej něco zaujalo, dokázal i vyniknout. Sbírá staré věci, toulá se na „blešáku“. Hodně problémů se sebevědomím – mindrák, cítil se trochu stranou společnosti, měl strach, že bude trapný, proto se moc neprojevoval. Ve snu i v reálném životě míval pocit, že je nahý. Vadí mu uzavřené prostory, rád pozoruje bouřky. Několikrát opakuje, jak má rád slunce. V dětství trpěl často na angíny, záněty středouší, opakovaně bral antibiotika. Navštívil i jiného homeopata, vyzkoušel několik léků, ale bez efektu.

Dala jsem mu Sulphur 9,15,30C. Po druhé dávce měl pocit jako by měl dostat chřipku, zlepšilo se to během několika hodin bez léčby. Začal se víc potit a pot zhoršoval ekzém. Tady jsem udělala chybu, na kterou si vzpomenu vždycky, když jsem netrpělivá a chci léčbu uspěchat – opakovala jsem Sulphur 30C.

Po podání ho začala bolet mandle (i v dětství trpěl na časté angíny) velmi se zhoršil ekzém, musel se škrábat až do krve, nemohl spát.Byla jsem z toho dost nešťastná, ale pacient mi věřil a vydržel, neaplikoval kortikoidy. Měl opakovaně čepy v krku a když se mu udělal čep v krku, zhoršil se i ekzém. Měla jsem pocit, že lék je správný, ale slabý. Dostal Sulphur 200C.

Asi týden po podání se objevila boule, která spontánně praskla, vytekl hnis, dostavila se úleva. Asi za tři měsíce potřeboval opakovat dávku Sulphuru 200C, dostal angínu od dcery a zhoršil se ekzém.

Přišel ještě jednou na kontrolu, byl v pořádku, a tak nedostal nic, a pak jsem ho 15 let neviděla. Volal mi a chtěl objednat dceru – celou dobu je v pořádku, ekzém se už nikdy nevrátil.

Marie Valášková, homeopat

Homeopatické klinické repertorium – John Henry Clarke

Klasik britské homeopatie (1853 -1931), autor rozsáhlé materie mediky, Slovníku homeopatické materie mediky, nashromáždil za více než padesát let praktikování homeopatie mnoho klinických zkušeností. Z nich sestavil stručné a praktické repertorium, určené pro rychlou orientaci v případu. Má několik částí. První z nich je klinické repertorium, kde jsou abecedně řazeny diagnosy, části těla, pocity, tělesné funkce ap., a to vždy ve vztahu k patologii. Druhou částí je repertorium příčin, kde jsou hesla vztahující se k etiologii onemocnění, jako např. duševní úsilí, elektrický šok, různé typy zranění, zklamaná láska, chlad, přejídání… Třetí částí je repertorium povah, dispozicí, konstitucí a stavů – pojednává o osobnostních rysech ve spojení s léky, např. zlomyslnost, štíhlost, sykotická konstituce, romantický. V další části jsou pak vztahy mezi léky, v tabulkách nalezneme léky kompatibilní, antidotující, dobře následující ad. Rubriky obvykle obsahují menší množství léků, často jen jeden, a ve srovnání s kentovsky komponovanými repertorii (též syntetickými) zde v podobných rubrikách nezřídka najdeme odlišné léky.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *