Spalničky (morbilli)

18.2.2019 | Marie Valášková | Valaskova43@seznam.cz | Nemoci

V poslední době se hodně diskutuje o dětské infekční nemoci – spalničkách. Spor je i o očkování, které ne vždy funguje tak, jak bychom si přáli. Například nemusí poskytovat doživotní imunitu na rozdíl od dětí, které je prodělají.

Spalničky jsou dětské infekční onemocnění, které provází typická vyrážka. Původcem nemoci je virus ze skupiny paramyxovirů, který se přenáší kapénkovou infekcí (vzdušnou cestou) (rýma, kašel), podobně jako chřipka, které se ostatně může zpočátku podobat.

Inkubace je 6-19 dní, průměrně tedy asi týden od kontaktu s nakaženým dítětem. Dítě je infekční už několik dní před výsevem vyrážky (asi dva dny). Tento okamžik je často spojen s teplotou, která může být i dost vysoká, pak na několik dní spadne a pak opět stoupne (teplota je obranná reakce organismu, která pomáhá tělu zbavit se virů). Spolu s tím se objevují malé pupínky na sliznicích tváří, pak za ušima, na obličeji a postupují po těle dolů.

Pokud je dítěti podán konstituční lék, posiluje jeho imunitu a funguje jako velmi dobrá prevence, anebo pokud dítě přesto onemocní, je průběh nemoci mírný.

S pomocí homeopatie lze onemocnění dobře zvládnout. Léčíme jen symptomy, jak se objevují, dobré je i přidat nosodu – Morbillinum. Nosodu podáváme hlavně v případě přetrvávajícího kašle, rýmy. Riziko komplikací je minimální. Tento postup má jednu velikou výhodu, a tou je doživotní imunita. Pokud spalničky prodělala matka a kojí své dítě, dítě v prvních devíti měsících neonemocní (pasivní imunita).

Nejčastěji podávaná homeopatika v případě spalniček:

  1. a) Aconitum – nástup je velmi rychlý, s horečkou – chrapot, silná fotofobie. Neklid a strach, dítě nechce být o samotě. Má žízeň na studené nápoje – stejně budete postupovat i v případě nachlazení, chřipky…
  2. b) Belladonna – symptomy se hodně podobají Aconitu, ale často chybí žízeň. Obličej je červený, dítě se často potí.
  3. c) Euphrasia officinalis – velmi hojná a dráždivá sekrece z očí, fotofobie – dítě vypadá jako uplakané, má mírnou, nepalčivou, řídkou rýmu
  4. d) Bryonie – další lék, který často při spalničkách používám. Dítě má suchý a bolestivý kašel, při kašli se drží za hrudník. Silná podrážděnost, odpor k pohybu.
  5. e) Pulsatilla – dobrý lék na invazivní fázi, s nedráždivým katarem očí a nosu – horečka bez žízně.

Určitě jsou i další léky, často ale spalničky proběhnou bez těchto příznaků, projeví se jen vyrážkou. A pak se všude dočtete, že nejlepším lékem na nekomplikovaný průběh je Rhus toxicodendron, což je pravda, ale výborně funguje také Cantharis. Jak je odlišit? Rhus se výrazně zlepšuje teplem (obklad, sprcha, apod.), pupínky jsou spíš menší, svědí. Cantharis – pupínky jsou větší, a teplo je zhoršuje, děti chtějí nejčastěji studený obklad.

Při delší rekonvalescenci dobře funguje Sulphur iodatum.

Dětské typy v homeopatii – Frans Kusse

Charakteristické duševní a fyzické vlastnosti padesáti šesti hlavních dětských lékových typů.

Dítě, jemuž celostně odpovídá určitý lék, detske-typy-v-homeopatiischopný vyléčit jeho chronické potíže a nedostatky, má specifické psychické a fyzické rysy tohoto svého (tzv. konstitučního) léku. Jde nejen o povahu, způsob chování a typický charakter nemocí, ale mohou to být i určité rysy tváře, barva vlasů či výraz. Na základě toho je možné správný lék, similimum, vybrat z desítek existujících možností. Rodiče uvítají možnost porovnat své dítěs předepsaným lékem, a tak se více dovědět o jeho povaze a potřebách. Kniha je ilustrována fotografiemi dětí, reprezentujícími vzhled daného homeopatického typu. Holanďan Dr. Frans Kusse je homeopatický lékař s rozsáhlou klinickou zkušeností a jeho popisy vycházejí ze současného stavu poznání o homeopatických lécích i z charakteru současných dětí a jejich nemocí.

Knihu můžete objednat zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *