SOL: Sluneční světlo – lék proti radiaci

15.4.2011 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Homeopatika | 1 komentář

Kapitola z knihy Dr. Robina Murphyho Homeopatická materia medica (Alternativa, 2009)

Farmakologie: Sol. Sol. Sluneční světlo. Laktóza se vystaví koncentrovanému slunečnímu záření a skleněnou tyčinkou promíchává, dokud se nenasytí. Potence vyrobil Finckle.

Historické dávkování: Všechny potence.

Historie: Díky Finsenovi z Kodaně si v léčení nemocí znovu začíná nacházet své místo sluneční světlo a jeho přímé působení, i když je třeba uvést, že Finsen jen připomněl a potvrdil dávnou terapii světlem.

V roce 1893 publikoval O. V. Thayer sérii případů, v nichž využil koncentrované paprsky slunečního záření (solární kauter), včetně případů rakoviny kůže, ulcus rodens, napadení parazity, znamének, malých tukových nádorů, mateřských znamének apod.

H. T. Webster udává podrobnosti k případu epiteliomu, kdy se podařilo novotvar odstranit solárním kauterem a ten po sobě zanechal jen sotva znatelnou jizvu.

Planety: Slunce.

Výklad: Sol je potencované sluneční světlo. Víc o něm budeme hovořit na kurzu rakoviny, takže dnes jen stručný úvod. V roce 1893 publikoval v jednom z homeopatických časopisů Dr. Thayer z jižní Kalifornie pojednání, v němž uvádí: „Sluneční paprsky se soustředí na nemocnou část dokud se tato mírně nezanítí nebo nezuhelnatí, pak je třeba vyčkat, až se místo zahojí, a později se celý postup opakuje znovu.“

Tvrdil, že se mu tímto způsobem podařilo vyléčit všechny možné typy rakoviny, odstranit mateřská znaménka, tetování, bradavice, cysty pod kloubní jamkou, vředy, křečové žíly a různé další druhy benigních novotvarů.

„Na rozdíl od ostatních žíravin je sluneční záření možné aplikovat i na nejjemnější tkáně, na nichž způsobí jen mírné podráždění a po zahojení většinou zůstává jen nepatrná jizva.“

Razil termín „sluneční kauterizace“. Jak se to dělá? Vezmete lupu, přiložíte ji přímo na melanom, zahříváte ho, dokud pacient nevnímá mírné pálení a pak přestanete. To se opakuje jednou až dvakrát denně. Po týdnu nebo deseti dnech (v březnu pár příkladů ukážu) melanom vypadne a zahojí se bez jizvy. Dr. Thayer si na lupě a zaostřování slunečního světla založil celou praxi.

Student: Existuje pro to nějaká optimální denní doba?

RM: To je jedno. Nejspíš od 11 do 2 nebo tak nějak.

V roce 1893 začal Dr. Thayer slunečnímu světlu razit cestu, ale jen velmi málo homeopatů v jeho práci pokračovalo. Až Dr. Foubister z Londýna, který ještě žije, oživil zájem o Sol jako antidotum otravy ozářením u pacientů s rakovinou, kteří podstoupili radioterapii. Mám několik jeho článků na toto téma a později vám je ukážu.

Ve skutečnosti nemůžeme po lidech chtít, aby něco podobného dělali, ale můžeme jim předat tyto informace. Jednou napíšu takovou brožurku s návodem jak provádět sluneční kauterizaci. Posbírám informace o správné velikosti lupy, síle záření, vhodné denní době a sestavím z toho celý návod.

Dr. Thayer měl kosmetickou ordinaci, léčil rakovinu a podobně. Podobně jako ostatní homeopaté byl přesvědčený, že to nejhorší, co můžete lidem s rakovinou kůže v anamnéze doporučovat, je radit jim, aby se vyhýbali slunci. V Texasu jsou takové velké billboardy s nápisem: „Kdo se dnes opéká, později zaplatí.“

To je podle homeopatie zločin, protože čím víc se slunci vyhýbáte, tím se na ně stáváte citlivější. Mám některé klienty z Floridy, co pořád nosí hrozně tmavé sluneční brýle, deštník nad hlavou a ještě si oblečou kabát. Uprostřed léta na Floridě! Protože jim před dvaceti lety doktor řekl, aby nevycházeli na slunce, protože se jim na nose udělala malá skvrna rakoviny kůže.

Kdybyste je viděli! Starší lidé, velmi oslabení – slabí, bledí, vypadají jako přízraky, zcela bez pigmentace… Zbyl z nich jen stín, jsou slabí a nemocní, protože se vyhýbají slunci.

Slunce představuje prvek ohně a oheň potřebujeme, abychom přežili. Když nebudete mít prvek ohně, začnete chátrat. Slunce má mnoho pozitivních účinků. O blahodárných účincích slunečního světla mám celou sbírku článků, ale nemáme čas to procházet.

Student: A co díry v ozónové vrstvě?

RM: To je jen další důvod, proč si zlepšovat toleranci na slunce. Budoucí generace musí mít mnohem vyšší schopnost snášet sluneční záření.

Ale je třeba postupovat opatrně, a dobu pobytu na slunci zvyšovat velmi pomalu. Začněte nejdřív brzy ráno a potom postupně víc a víc, jak to popisují všechny možné návody, dokud se na jeho energii skutečně nevyladíte.

Jak se můžeme snažit slunci vyhýbat a nežít s ním v harmonii? Slunce je život. Vzduch, voda, oheň, země – představují naše jídlo a prostor k růstu a vůbec. Prvek ohně je základem života, jak víme. Můžete žít v jeskyni – pamatujete, jak ta žena odjela žít do jeskyně v Carlsbadu?

Jak dlouho tam byla? Šest měsíců? Byl bych si přál sledovat její případ před tím a potom! Ale myslím, že tam dole měla umělé světlo, celé spektrum.

Student: A co ta díra v ozónové vrstvě v Jižní Americe a ti králíci, co mají šedý zákal? Myslíte, že je to proto, že neměli čas vybudovat si odolnost?

RM: No, to je příliš mnoho slunce. Všichni trpíme nedostatkem slunce a jsme na ně nějakým způsobem citliví. Je to dynamická záležitost. A v zásadě je k tomu možné přistupovat dvěma způsoby: vyhýbat se slunci ještě víc, ještě dál se oslabovat a být čím dál tím citlivější, takže když pak budeme nuceni někdy zůstat déle venku, budeme fakt trpět, nebo si postupně zvyšovat toleranci a stát se vůči slunci imunními.

Nemáme dost času se tím zabývat, ale pro staré Inky a Aztéky bylo Slunce hlavní součástí života. Staří Egypťané také uctívali boha Slunce, ale ve skutečnosti to byla sluneční energie. Dnes existují důkazy, sluneční kotouče starých Inků a všechno to kolem, že to byly velmi účinné léčebné nástroje.

Takže, když se Španělé dostali do Peru, našli tam ty obrovské zlaté kotouče, které odrážely sluneční světlo. Pacienti tam leželi a kotouče bylo možné různě natáčet, aby odrážely různé frekvence, což umožňovalo léčit různé typy nemocí.

V budoucnu bude naše schopnost zachytit slunce a použít jeho záření k léčebným účelům velmi důležitá. A o tom je terapie světlem a terapie barvami – všechno to vychází ze schopnosti rozkládat světlené spektrum a zachycovat jeho různé části. Jsem přesvědčený, že v budoucnu to bude běžný způsob léčby nemocí.

Lék se používá na sluneční ekzém, bolesti hlavy ze slunce, úžeh, rakovinu a nemoc z ozáření. Pojedete například v létě do Arizony a od té doby vás bude bolet hlava. Po dávce Sol v LM nebo podobné potenci by se vám měla snížit náchylnost k bolestem hlavy ze slunce. Dalším klíčovým symptomem je fotofobie. Na slunci se rychle spálí je jiný klíčový symptom. Nebo od té doby, co se spálil už se nikdy necítil dobře.

Student: Jak se to podává?

RM: Stejně jako každý jiný lék. Na akutní stavy 30C nebo 200C a také máme LM, ale spíš je asi použijete jako akutní.

Na semináři věnovaném rakovině budeme o Sol hovořit víc. Nějakému člověku z New Yorku se zdálo, že používám zrcadla a odrazová sklíčka do budoucnosti!

Taková úžasná věc – všechny pokusné osoby, které užívaly potencované sluneční světlo, odmítaly jíst a pít, dokud nebylo jídlo na několik minut vystaveno slunečnímu záření. Jinak si vody jen ucucli a hned ji vyplivly.

Dr. Thayer a ostatní lidé, co lék zkoušeli, měli pět sklenic vody označených nálepkou s číslem a nikdo z nich nevěděl, která z nich byla vystavená slunci.

Účastník zkoušky vodu ochutnal a určil tu, která byla na slunci, ta se mu zdála čerstvá a všechny ostatní chutnaly hořce. To bylo v době, kdy brali lék. A všichni měli symptomy v oblasti solaru: proudila jim z něj chladná energie, pálivé bolesti v oblasti solaru, jednomu to vycházelo z temena a solaru. Takže to všechno byly symptomy spojené s…

Student: Používá se na glaukom?

RM: Nevím. Pokud to podle vás má nějaký vztah k pobytu na slunci a pacient má fotofobii, pak možná.

Student: A co šedý zákal?

RM: Správně. Šedý zákal spíš. Příliš mnoho slunce ničí oči. Sněhová slepota, sluneční slepota – podobné věci mohou představovat indikaci Sol.

Je to nový lék a nejspíš jsme první ve Spojených státech, kdo jej za posledních 100 let použil! 1893 až 1992! Je to poprvé, co byl opravdu znovu oživen a použit.

Ve Spojených státech jej žádná lékárna neprodává, škrtli jej ze seznamu, takže jej musíme vozit z Anglie.

Student: Pokud pacientovi není dobře od té doby, co prodělal sněhovou slepotu v Andách, jak byste to bral?

RM: Pokud má navíc potíže s očima nebo s nimi spojené symptomy, prostě bych mu jen dal jednu dávku 200C a počkal, jestli to pomůže. Ale to by znamenalo, že se mu od té doby nic nestalo a nic jiného nepotřebuje. Natrum mur. má také všechny možné typy fotofobie a mohl by být jeho celkový lék. Tohle je spíš akutní.

O Sol se toho ještě musíme hodně dozvědět. Myslím, že má velký potenciál, zvlášť příštích dvacet nebo třicet let, kdy se bude zvětšovat ten problém s ozónem. Budeme na to mít lék. Jeden z nejlepších nápadů je sluneční čaj! Vařit si sluneční čaj a podobně je skvělý nápad. Ale nesmíte si dát potencovanou vodu na slunce! To by ji antidotovalo. Ale když slunci vystavíte nějakou tekutinu – šťávu nebo čaj – zachytíte do ní trošku z jeho energie.

Student: Když má někdo chronické bolesti hlavy ze slunce, použil byste LM nebo byste je pokaždé léčil akutně?

RM: To bych použil LM a také by si to mohl brát akutně v průběhu bolestí hlavy. Když máte ty stavy, co jsou akutní i chronické, vyzkoušíte si správný lék nejlépe tak, že pacientovi v akutním stavu, tedy během bolesti hlavy, podáte 30C. Když se výrazně zlepší, je to potvrzení a můžete pokračovat se Sol v LM. Když to během akutního stavu nic neudělá, nejspíš nepomůže ani na chronické potíže.

Jestli zabírá, poznáte ještě ten stejný den. Veratrum album, Glonoin – asi třicet různých léků má bolení hlavy ze slunce. Natrum carb., Natrum mur. – všechna Natra bolí ze slunce hlava.

Když máte bolest hlavy ze slunce a zármutek, podejte rovnou Natrum mur. Pokud má jen bolest hlavy ze slunce a nic jiného, můžete vyzkoušet Sol. Možná je i situace, kdy se Sol postará o akutní bolest hlavy, ale pak bude pacient potřebovat Natrum mur. nebo nějaký jiný celkový lék na chronické potíže.

Student: Říkal jste, že je na ozáření. Proč je lepší než Radium nebo Cadmium?

RM: V knize Tutorials on Homoeopathy uvádí Foubister případy vyléčení otravy z ozáření – dramatické vyléčení. Já jsem dřív používal Cadmium sulph. a měl jsem dobré výsledky, ale když jsem si to přečetl, zní to jako lepší lék. Jde hlouběji a má širší záběr.

Nausea, zvracení, vypadávání vlasů, chátrání – podle Foubistera to všechno Sol zastaví.

Proto o tom hovoříme – měli by je dostat všichni pacienti, kteří podstoupí radioterapii, a věděli bychom víc. Pokud nezabere, budeme uvažovat o Cadmiu jako nejlepším možném následujícím léku. Mně se Cadmium zdá lepší než X-ray a všechny ostatní podobné léky.

Student: Použil jsem X-ray a zabralo to.

RM: No dobře. Pam taky používala X-ray, takže X-ray se používat dá. Ještě se k X-ray vrátíme.

Na nemoc z ozáření jsou dobré všechny radioaktivní materiály a děláme také diferenciální diagnózu, ale Sol přináší nejdramatičtější úlevu. Foubister předepisuje dobře, má 50 let zkušeností nebo tak podobně a je to také on, kdo do homeopatie zavedl Carcinosin, nosodu rakoviny, takže viděl hodně případů rakoviny. Zasadil se o oba léky.

Grimmer říká: Sluneční světlo v rukou dánského doktora Finsena vyléčilo rakovinu kůže a lupus. Výsledky homeopatických zkoušek jsou skrovné, mentální rozrušení a úzkost při každém podání. Začíná chvěním u srdce končí a v žaludeční jamce, kde zůstává.

Vyděšená, kdykoliv se k ní někdo přiblíží. Silné bolesti hlavy směřující z temene dolů do čela s pocitem horka v obličeji.

Velmi citlivá na sluneční světlo. Menstruace u žen o šest až sedm dní dříve. Křeče nastupující při východu slunce a ustupující při západu. Křeče, které se objevují při západu slunce, mdloby, vyčerpání, celkové ztuhnutí celého organismu, fyzické síly se zdají vyrovnanější.

Homeopatická materia medica – Dr. Robin Murphy

Velká, moderní a kompletní. Nejrozsáhlejší materia medica v češtině. Zásadní přínos české homeopatii.

murphy-mm-velkeAutor, jeden z nejznámějších a nejzkušenějších homeopatů současnosti, pojednává celé spektrum homeopatických léků, od největších po nejmenší. Důraz klade zejména na základní rozlišující vlastnosti léků a na dobrou a přehlednou orientaci. Podobně jako kdysi Kentovy přednášky na téma Materia medica jsou obrazy léků podány souvislou literární formou, nikoliv hesly. Léky jsou popsány systematicky. Údaje o každém léku začínají farmaceutickými údaji o substanci. Následuje historický pohled – jak byla substance používána v homeopatii, nemoci a stavy, u nichž byl homeopatický lék účinný. Někdy též astrologická znamení. Oddíl Konstituce popisuje typ osobnosti, její mentální a fyzické vlastnosti. Oddíl Modality uvádí zhoršující nebo zlepšující vlivy a situace. V oddílu Komentář uvádí autor své zkušenosti s lékem, určující znaky, stavy, obvyklé projevy, průběh léčby, různá pozorování. Významnou částí popisů léků jsou příklady jejich užití v autorově klinické praxi. V popisu léku se někdy vyskytne i dialog s pokročilými studenty homeopatie (zaznamenaný na přednášce) o zvláštních vlastnostech léků, kde jsou zachycena osobní pozorování homeopatů a autora se zajímavými detaily týkajícími se potencí léků, jejich opakování, podobnosti k jiným lékům či střídání léků, a je zde často pojednána i metoda přístupu k případu. Najdeme zde i popisy v češtině dosud nepublikovaných léků.

Knihu můžete zakoupit zde

Diskuze k článku (1 komentář)

Vendula (3.4.2024 v 9:40)

Dobrý den, chápu dobře, že SOL je homeopatikum? Kde je možné sehnat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *