Rozhovor s Patricií Hatherly pro Homeopatie.cz

30.4.2017 | Mgr. Tereza Ledererová | redakce@homeopatie.cz | Interview

Patricia Hatherly BA Dip Ed, BHSc (Hom) působí v Brisbane ve své klinické praxi již 20 let. U nás vyšla její poslední kniha Mléka – Homeopatická materia medica a repertorium (2010). Nedávno se s námi podělila o své zkušenosti na víkendovém semináři v Praze, a tak mi to nedalo a položila jsem jí pár zvídavých dotazů ohledně její vlastní homeopatické praxe a také postavení homeopatie v Austrálii.

Co Vás inspirovalo ke studiu a praktikování homeopatie?
PH: Jsem z lékařské rodiny a můj otec byl akademickým pracovníkem vědecké fakulty (Science faculty) na místní univerzitě. Tudíž byla alopatie jediné, co jsem znala, až do narození mého druhého dítěte, kdy se mi odchlípila sítnice. Po operaci jsem se začala zajímat o zdravé stravování, které by mi pomohlo k rychlému zotavení, a tak rostl můj zájem o Naturopatii. O mnoho let později jsem získala zaměstnání jako recepční u homeopata ve městě, což mě motivovalo k hlubšímu zájmu o homeopatii. Protože jsem vydávala pacientům léky, rozhodla jsem se je i studovat. Čirou náhodou byla v Brisbane možnost kvalitního homeopatického vzdělávání a já se při studiu cítila jako bych přišla domů.

Vaše poslední kniha, Mléka – materia medika a repertorium, je ojedinělým dílem. Jak se mléka osvědčila ve vaší vlastní praxi?
PH: Protože jsem tuto skupinu léků prostudovala opravdu do hloubky, velmi dobře mlékům rozumím a snadno je v praxi rozpoznávám. Tvoří ale jen část mých předepsání. Předepisuji všechny léky od A do Z podle toho, jaké similimum se z případu vyklube. Přesto ale, protože je v etologii Lac Humanum zkušenost s neuspokojivým kojením v kojeneckém věku, jedná se o lék, na který nakonec v mnoha případech přijde řada s tím, jak postupujeme směrem k vyléčení.  Je třeba mít na paměti fakt, že primáti mají laktaci šestkrát delší než je období gravidity. V “rozvinutých” zemích je dostatečné kojení velkým problémem především proto, že ženy tráví méně a méně času mateřskými povinnostmi doma – získat “opravdovou práci” je považováno za důležitější a přitažlivější možnost. Situace se komplikuje i tím, že v mnoha domácnostech je žena hlavním živitelem rodiny.

Můžete prozradit něco málo o vaší homeopatické metodě? Dáváte přednost symptomatickému, nebo konstitučnímu předepisování? Předepisujete vice léků najednou?
PH: Jsem stoupenkyní Hahnemannova přístupu. To znamená, že předepisuji podle totality symptomů poté, co provedu pečlivé odebrání případu a repertorizaci. Jelikož většina těch, kteří mě žádají o pomoc, mají složité zdravotní problémy a za sebou mnohaletou historii potlačování spolu se smíšeným miasmatickým obrazem, musím přiznat, že se ve své praxi nejvíce inspiruji přístupem Eizayagy a jeho konceptem „vrstev“. Předepisuji vždy jeden lék v minimální dávce a podávám ho v celé škále potencí včetně LMs. Jako doplněk používám nozody (hlavně střevní ) a někdy bylinné tinktury. Mým cílem je dostat se ke konstitučnímu rámci, který bývá minerální (Calc. carb. a Calc. phos. jsou v mé praxi nejčastěji zastoupené konstituce). Konstituci považuji za pevný základ, se kterým se člověk narodí, a jakékoli polychresty, jež se k základu přidají, jsou vrstvou „lézí“ (poškození, pozn. překladatele).

Máte mnoho zkušeností s léčbou potíží souvisejících s těhotenstvím a kojením. Mohla byste dát současným a budoucím matkám jednoduchou radu ohledně těhotenství, kojení a péče o děti?
PH: Co se týče „prvotního stádia“ (od početí  do odstavení) žádná jednoduchá rada neexistuje! Podstatné je být zdravá již před těhotenstvím, počít z lásky, porodit přirozeně, pokud to jde, a kojit tak dlouho, dokud to oběma vyhovuje … a nezapomenout chovat se k dětem jako k jedinci, který má hlas. Vzájemný respekt usnadňuje život. Spoustu praktických informací pro matky naleznete na mých stránkách: http://www.patriciahatherly.com

Jaká je v Austrálii pozice homeopatie v rámci zdravotního systému?
PH: Lidem, kteří mají zdravotní pojištění, jsou hrazeny tzv. „CAM modalities“, neboli doplňkové a alternativní terapeutické metody, kam spadá i homeopatie. Jsme málo rozšířenou profesí.  U australské homeopatické společnosti  „AROH” je méně než tisíc zaregistrovaných homeopatů. Dobře se nám spolupracuje a vždy se nám dařilo vycházet i s vládou do té míry, že posledních 20 let existuje státní akreditace kvalifikace na úrovni vysokoškolského diplomu. Mimo to získalo možnost vydávat státem akreditované diplomy i několik soukromých škol, na jedné z nich jsem získala vzdělání i já: Bachelor of Health Science (Homeopathy)

Jaká je současná pozice homeopatických škol v Austrálii?
PH: V tuto chvíli to nevypadá moc dobře; ve vzduchu jsou cítit změny.  30 let mohli lidé studovat a získávat diplomy na různých školách po celé zemi a posledních 20 let mohli získat státem akreditovaný diplom homeopatické medicíny.  Tím, že se rozrostl náš počet a naše zastoupení ve zdravotnických profesích, začaly se objevovat snahy o regulaci mající za cíl zastavení současného vývoje. Vládní organizace TGA (Therapeutic Goods Administration) chytře omezila náš přístup k lékům a nyní poradní orgán vlády NHMRC velice poškodil naši profesi zveřejněním zkresleného „posudku” naší profese založeném na procesu s tak zásadními nedostatky, že jsme museli celý případ předat ombudsmanovi. Vody jsou nyní tak kalné, že žádná homeopatická škola nežádá o opětovné udělení státní akreditace svých diplomů. Jelikož vláda zároveň tvrdí, že diplom není nadále přijatelným potvrzením kvalifikace, možnost studia je zablokována dokud se nevyčistí vzduch a nezačnou se opět vydávat diplomy.

Jak vidíte budoucnost homeopatie?
PH: Myslím, že je velmi perspektivní. Věk antibiotik je za námi a naši alopatičtí kolegové čím dál více poskytují individualizovanou léčbou pacientů a zapojují izopatické techniky – zjevně se u nás inspirují!

Než jsme se stali významnými hráči v oblasti léčení, byli jsme ignorováni. Čelily jsme posměškům a útokům obratně vedených ze strany skeptiků (v Austrálii se nazývají Spolek přátel vědy a medicíny). Fakt, že jsme způsobili takové pozdvižení je jasnou známkou, že to, co naše profese nabízí, je v podstatě přijímáno jako možnost.

Nemohu předpovídat budoucnost, ale myslím, že současné školy budou nuceny zavřít. Až si prach sedne a najdou se „důkazy“, že naše základní principy fungují, bude možná homeopatie nabízena jako speciální postgraduální studium pro lékaře a laičtí homeopaté se stanou věcí minulosti. Znamenalo by to, že bychom doma nemohli uchovávat homeopatické léky, ty by se vydávaly jen na předpis. Kdo ví, možná to nastane už v následující dekádě.

Mléka – homeopatická materia medica s repertoriem

mleka_velkyObsáhlá publikace australské autorky a profesionální homeopatky Patricie Hatherly zahrnuje všechny současné poznatky o homeopatickém působení mléka. Údaje čerpá z mnoha provingů jiných autorů, ze svých vlastních, z publikovaných klinických zkušeností a z vlastní dlouholeté praxe. Celkem obsahuje podrobný obraz dvaceti mlék, mezi jinými Lac Humanum (tento lék považuje za velmi často vhodný), Lac Delphinum, Lac Llama, Lac Maternum, Lac Equinum, Lac Leoninum, Lac Orystolagus, Lac Phoca, Lac Macropi, Lac Sullinum… ad. Značná část z těchto léků nebyla dosud v jiné homeopatické materii medice popsána. Více než polovinu publikace tvoří repertorium mlék, rozdělené přehledně podle kapitol, kde vedle tradičního dělení podle anatomie (Hlava, Zuby) nebo homeopatických kategorií (Generálie, Mysl) najdeme i kapitoly Miasmata, Témata, Sklony…

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *