Rozhovor s MUDr. Danuší Sivekovou
Paní doktorka Siveková přijela v září opět do Prahy přednášet na Homeopatické akademii. Mimo to, že se věnuje homeopatii a je spouzakladatelkou Slovenské lékařské homeopatické společnosti, má bohaté zkušenosti s akupunkturou. O tom i mnohém jiném jsme si popovídaly v následujícím rozhovoru.
Jak jste se dostala k homeopatii?
Náhodně. Dověděla jsem se o ní od kolegyně, která už se na mě nemohla dívat, jak běhám po celém Československu a hledám imunology a dermatology pro svoji dceru, která trpěla atopickým ekzémem. Nedalo se jí pomoci. Běhala v bavlněných rukavičkách a pod nimi bylo množství krému, který měl jen přechodný účinek. Nemohla si hrát, nemohla se napapat, protože jí ruce hnisaly, praskaly, krvácely. Bylo to fakt špatné. I pro psychický vývoj toho děťátka. Zkrátka moje kolegyně mi navrhla, že v Německu je nějaká metoda zvaná homeopatie, a prý úspěšně léčí i tyhle stavy. Tak jsem se pokusila vycestovat, protože to bylo ještě za éry socializmu, kdy byl problém vůbec odjet do zahraničí, ale podařilo se nám to. Jeli jsme do Mnichova, kde jí fakt pomohli. Doktorka, u které jsme byly, mi navíc navrhla, že bych tam mohla absolvovat stáž.Takže v roce 1990 jsem tam byla na 5ti týdenní stáži. Když jsem se vrátila, dozvěděli se o tom další mí kolegové a založili jsme Slovenskou homeopatickou společnost.
Původně jste studovala gynekologii. Využíváte vzdělání v tomhle oboru i v současnosti?
Atestovala jsem z gynekologie v roce 1987, což je velmi dávno. Už po pěti letech vlastně ztrácím kredit gynekologa, ale ty informace, které člověk dostane do hlavy, už nikdy nezapomene. Na pacientky, které přicházejí s gynekologickými problémy, mám jiný pohled a snadno porozumím jejich problému. Znalosti z gynekologie využívám, i když samotnou gynekologii nepraktikuji.
Mimo homeopatie léčíte i akupunkturou. O tom, kterou terapii použijete, rozhoduje pacient, anebo o tom rozhodujete sama, podle druhu potíží?
Akupunkturu používám od začátku své lékařské praxe. Kvůli akupunktuře jsem šla na vysokou školu, abych ji mohla dělat. O ní jsem se dozvěděla už jako středoškolačka, takže pro mě je to srdcová záležitost a nedokážu se jí vzdát a dodnes ji praktikuji na půl s homeopatií. Dva dny dělám akupunkturu a dva dny homeopatii, protože si myslím, že je hrozná škoda zahodit získané vědomosti. Navíc počet vyléčených pacientů, nebo těch, kterým se alespoň ulevilo, je hodně. Většinou jsou to potíže s neplodností, problémy se zády, s klouby, bolesti u sportovců, migrény, alergie. Obvykle si pacienti řeknou sami, že chtějí akupunkturu. Když pacienti vidí, že dělám i něco jiného, tak si často vyzkouší i ten druhý obor. Je to na pacientech.
Léčíte častěji dospělé, nebo děti?
Je mi to jedno. Na akupunkturu chodí více dospělí. Dětí je méně, protože je těžké je na akupunkturu přesvědčit, ale měla jsem i spoustu dětí. Reagují na to dobře. V homeopatii je to podobné. Celkem je dětí asi jedna třetina všech pacientů.
Před lety jste měla na letní škole Homeopatické akademie přednášku o homeopatické profylaxi. Používáte ji? Jak se celkově stavíte k prevenci chorob?
Očkování je stále otevřené téma, ještě za ním nikdo neudělal tečku. I když u některých extremistů ty tečky vidím. Někteří jsou jen proti očkování, jiní zase jen pro očkování. Myslím, že ukáže až čas, která cesta je správná. Mám asi 50 až 60 pacientů, kteří užívají očkovací nozody v přesně stanovených termínech. Takže rodičům, kteří takto chtějí předcházet nemocem, to umožňuji. Kupuji jim homeopatika, aby nemuseli pořizovat drahé sady. Dám jim jen patřičnou dávku, kterou potřebují využívat. Ty děti jsou zdravé. Je skvělé pozorovat jejich zdravý vývoj. Je to pro mě takové zadostiučinění, rodiče jsou štastní, protože tyhle děti netrpí alergickými reakcemi. Na tuto cestu se často dávají rodiče, pokud jsou oba alergici. Jsou šťastní a spokojení, protože se jejich dítě dobře a zdravě vyvíjí. Jestli je to jediná správná cesta, nedokážu zodpovědně říci. Jsou pacienti, kteří se nechají očkovat a současně používají očkovací nozody, aby se vyhnuli případným nežádoucím účinkům očkovacích látek – tahle cesta se mi zdá celkem dobrá. Nepostupuje se tak proti zákonu a současně umožňuji dítěti bezproblémový vývoj.
Co byste doporučila lidem, kteří cestují do exotických zemí, pro prevenci chorob jako je malárie, horečka Deng, atd.?
Homeopatie je léčba. Nepodávám ji preventivně. Celkem dobrý účinek má podávání nozod těchto nemocí – nozoda tyfu, malárie, atd. Když se u někoho taková nemoc objeví, je dobré mít nozodu u sebe a podávat ji opakovaně v rámci první pomoci. (Ale ve světě se osvědčilo preventivní podávání nozod při vzniku epidemických onemocnění.) Při malárii je dobré podat Ledum, které dokáže dobře ovlivnit chod imunitního systému po poštípání hmyzem. S tím mám opravdu dobrou zkušenost. Na samotné projevy těchto nemocí existuje řada léků. Základní léky i s jejich základními příznaky pacientům napíšu, aby si uměli rychle sami pomoci.
Napsat komentář