Recenze – Donald Foubister: Homeopatické semináře
Před nedávnem jsem narazil na článek, který pojednával o tom, jak předepisovali staří mistři homeopatie. A v té souvislosti bych rád připomněl velmi zajímavou a užitečnou knížku Homeopatické semináře.
Donald Foubister (1902-1988) byl skotský homeopat, hlavně pediatr, působící od roku 1937 v Královké londýnské homeopatické nemocnici. Dr. Foubistera si nejčastěji spojujeme s porozuměním a uvedením do běžné praxe léku Carcinosin. Zmiňovaná kniha pak je souhrnem jeho zkušeností a praktických poznámek z jeho bohaté celoživotní praxe.
Samotná kniha je v zásadě rozdělena na čtyři části. První je více teoretická, v níž popisuje homeopatický přístup obecně, konstituční typy. A jelikož se jedná o praktickou příručku, zabývá se zejména odebíráním a analýzou případů a rozdíly v přístupu k akutním a chronickým potížím. Celá velká kapitola je věnována specifice přístupu v pediatrické praxi, na které aspekty je potřeba speciálně zaměřit pozornost.
Zabývá se několika léky, jejich klíčovými symptomy a tím, jak je odlišit od jiných podobných, a také jejich pratickým použitím. Samozřejmě je zde kapitola věnovaná Carcinosinu. Ale je zde také jedno téma, které se táhne jak červená nit celou knihou – a to lék Alumina v souvislosti s tím, jak je celá populace hliníkem přiotrávená. Popisuje, jak expozice tomuto kovu blokuje homeopatickou léčbu. Samozřejmě, že v časech pana Foubistera šlo hlavně o hliníkové nádobí, a tak bylo celkem snadné sjednat nápravu, ale toto téma je extrémně aktuální i dnes, vzhedem k velkým dávkám hliníku ve vakcínách a jiných alopatických léčivech.
Dále doktor Foubister rozebírá homeopatický přístup při léčbě některých specifických zdravotních stavů, jako jsou například následky úrazů hlavy, hemoroidy, řešení jizev, pooperační stavy a podobně.
Nakonec, jako dodatek, jsou v knize terapeutické rady – z dlouhé praxe vykrystalizované zkušenosti shrnuté do přehledných seznamů a tabulek – nejčastější použití hlavních homeopatických léků a také obráceně, která homeopatika jsou léky první volby u některých onemocnění a situací. A jako správný pediatr uzavírá léčebnými postřehy z dětské praxe.
Celá knížka je proložena kratinkými kazuistikami, které výtečně dokreslují vysvětlovaná témata.
Ale abych knihu jen nechválil, bohužel musím říct, že v knize je překvapivě mnoho překlepů a sémantických chyb, kdy některé věty nebo odstavce nedávají smysl. Nikterak to nesnižije informační úroveň knihy, ale u Alternativy jsme přece jen zvyklí na vyšší úroveň vydávaných knih.
Celkově jde o velmi užitečnou knihu, kterou jistě ocení každý praktikující homeopat, zvláště pokud se hodně setkává s pediatrickými pacienty. A jde o knihu, do které jistě během své praxe nahlédne opakovaně.
Napsat komentář