Případ migrény trvající od dětství
Přichází pohledná, štíhlá mladá žena s výraznými modrými kruhy pod očima. Během vyšetření neustále odesílá SMS zprávy a ruší nás zvonění telefonu.
Jejím hlavním problémem jsou dlouhodobé bolesti hlavy, pro které se již dříve 3 roky homeopaticky léčila, bohužel však bez výraznějšího efektu. Bolestmi trpí od 12 let a od 16 let mají výrazný migrenózní charakter. Bolívá jí jedna polovina hlavy, přičemž strany se střídají. Bolest začíná od zátylku a šíří se do hlavy až k oku. Bývá to spojeno s nevolností a zvracením. Obtíže začínají po ránu kolem 4. hodiny. Nejprve jsou bolestivé svaly a úpony kolem krku a citlivá je celá krční páteř, později se záchvat rozšíří do celé poloviny hlavy. Během dne se to stupňuje a odeznívá až v průběhu druhého dne. Záchvaty mívá 1–2× do týdne. Zlepšuje to klid, ale posléze musí měnit polohu. Nesnáší otřesy, chůze a fyzická námaha bolest zhoršují. Každý dotek hlavy je bolestivý jako modřina. Poslední dobou vznik migrény souvisí i s pracovním stresem či hádkou. Udává, že obtíže se nyní zhoršily po šestinedělí. Charakter bolesti popisuje jako pulsující až do křeče, pociťuje také píchání. Vadí, že jí bolesti vyřazují z běžného života.
V současné době se stará o své sedmi měsíční dítě a navíc poslední měsíc pracuje na poloviční úvazek. Má nedostatek spánku, budí se brzy ráno a je unavená zejména odpoledne.
Z anamnézy zdravotních potíží udává, že ve 13 letech byla vyšetřována pro syndrom neklidných nohou. V noci jí vadilo teplo postele, bolesti pociťovala až ke kostem (kotníky, nárty, bérce). Tehdy jí byly zjištěny 1× protilátky proti boreliím, ale při opakování testu byly negativní. Pro pozitivitu protilátek proti toxoplasmose byla tehdy hospitalizována na infekčním oddělení. Nyní jsou testy na toxoplasmosu negativní. V dětství byla 2× hospitalizována pro mozkovou komoci s bezvědomím po pádu.
Miluje zvířata, od 9 let jezdí na koni, cítí z něho energii. Bavila jí gymnastika, tanec ale není její zálibou, ráda čte a hraje na klavír. Je pracovitá, dle jejích slov pracuje na 400 procent. Je zimomřivá, zejména na ruce. Nerada vedra, bolí pak hlava. Sprchuje se hodně horkou vodou. Na pořádek přehnaná není, nerada ale špínu, vadí se dotýkat v metru madel a sedat si na sedačku v tramvaji po druhých lidech.
Doporučuji vzít Bellis perenis (sedmikráska) D 200 3× po sobě vždy po týdnu. Při kontrole po 6 týdnech hlásí více energie, bolest hlavy ani zátylku neměla. Spánek se výrazně zlepšil. Pokračujeme s dávkováním Bellis perenis D 200 1× měsíčně. Během 2. měsíce se objevily dva mírné záchvaty, ale nedosahovaly dřívější intensity. Tehdy se také manifestoval pásový opar v levé polovině hrudníku. Byla léčena Herpesinem, bolesti v postižené oblasti neměla. Doporučila jsem zopakovat dávku. Při kontrole po 4 měsících se cítí dobře, bolesti hlavy ani v oblasti krční páteře nemá, zůstává ještě pouze mírně citlivá hlava na dotek. Spánek má výborný, když chce, může si pospat i do 9 hodin. Energie má celý den dostatek.
Při určování léku jsem vycházela z anamnézy mikrotraumat při jízdě na koni a dvou mozkových komocí v anamnéze. Na příčinu potíží jsem se zaměřila také z důvodu neúspěšné předchozí homeopatické léčby, hledající zřejmě konstituční lék.
Bellis perenis je vhodný lék na stará zranění, jeho užití je uvedeno dle Boericka u poškození páteře u profesionálních řidičů, jeho podávání může být úspěšné při revmatismu. Boericke popisuje u léku bolest hlavy ze zátylku do temene, bolest hlavy jako při zhmoždění, velká citlivost na dotek. Budí se brzy ráno, nemůže dospat. Je i výrazná zimomřivost, zejména nesnášenlivost chladu na ruce. V popředí je pracovitost. Vše zapadá do obrazu léku.
Na další kontrolu se klientka nedostavila, zřejmě se cítila dobře.
Napsat komentář