Poumon histamine
V příspěvku je uvedeno úspěšné použití homeopatického přípravku Poumon histamine při samoléčbě během neočekávané alergické reakce na aerosolový osvěžovač vzduchu. Pacientem jsem byl sám a využil jsem této nepříjemnosti pro vyhledání vhodného specifika a ověření rychlosti jeho nástupu v případě správné preskripce.
Specifika jsou léky, kterými léčíme nemoc nebo akutní stav – aniž si klademe za cíl konstituční léčbu.
V sobotu jsem zjistil, že mi z nosu začíná kapat čirá, vodnatá rýma. Sekrece zesilovala a odpoledne jsem již kupoval krabici papírových kapesníčků protože každých 5 minut jsem byl nucen smrkat.
Předpokládal jsem, že se jedná o běžnou rýmu s nastupující vodnatou fází, jejíž příčinou je nachladnutí. Jako specifikum pro vodnaté rýmy jsem si vzal Allium cepa 9C s opakováním po 1 hodině. Počet opakování 6krát. Bez zlepšení. Závěr – špatný lék.
K rýmě se přidalo i silné a časté kýchání, proto jsem použil Sabadillu 9C, s opakováním po 1 hodině. Počet opakování 6krát – bez zlepšení. Závěr – špatný lék.
V neděli mě navíc ještě začaly silně pálit oči. Pálení jsem pociťoval jak u kořene nosu, tak v čele, a také v očích. Oči byly v bělmu překrvené, lesklé jako při horečce. Oteklá byla i víčka – okraje víček byly zarudlé, oči velmi silně slzely. Pokožka obličeje mě nesvědila. Objevila se přecitlivělost na světlo.
Provedl jsem repertorizaci fyzických symptomů:
FYZICKÉ SYMPTOMY
GENERÁLIE – PÁLIVÉ BOLESTI
BOLEST HLAVY – ČELO; POCIT PÁLENÍ
BOLEST OČÍ – POCIT OTOKU, PÁLENÍ, SLZENÍ HOJNÉ
RÝMA – ČIRÁ, VODNATÁ, VYTÉKÁ, HOJNÁ, ODÍRAJÍCÍ HORNÍ RET
ZMĚNA CHUTI – CHUŤ NA TEPLÉ NÁPOJE
Výsledek – Arsenicum album. Podán Ars 9C, 6krát opakování – zlepšil se pocit pálení v očích a nosu. Ostatní symptomy, včetně otoků zůstávají. Závěr – částečně vhodný lék.
Znovu se pokouším rozpomenout na podrobnosti posledních dnů – co jsem dělal, co jsem jedl, s kým jsem přišel do styku. Nic neobvyklého. Etiologický rozbor momentálně nevede k ničemu. Vzhledem k tomu, že nejsem alergik a jsem zvyklý na těžké průmyslové prostředí, nepředpokládám vliv vnějšího působení chemické látky. Protože je zima s napadlým sněhem vylučuji pylovou alergii (navíc nejsem alergik).
Pondělí – jsem v práci, celý den smrkám, oči jsou nateklé tak, že s obtížemi pracuji na počítači. Dochází ke spontánnímu vydatnému slzení. Večer jsem obveselením rodiny – v zešeřelém bytě chodím ve slunečních tmavých brýlích a v ruce mám hrst posmrkaných papírových kapesníčků.
Úterý – ráno používám na WC osvěžovač vzduchu renomované značky doporučovaný mohutnou reklamou. Najednou cítím silné pálení u kořene nosu a během chvilky mi silně začínají slzet oči, cítím jejich pálení a objevuje se první kýchnutí. Přes nepříjemnost situace jsem si uvědomil – příčina a původ obtíží jsou jasné! Odhalil jsem původ problému.
Jedná se o přecitlivělost na chemické látky v osvěžovači, způsobujících otok a dráždění sliznic s pocitem pálení, hojnou vodnatou rýmu s kýcháním (rýma velmi připomíná sennou rýmu), otok očí a jejich přecitlivělost na světlo. Předpis Poumon histamine 30C dvě dávky po 2 hodinách.
Po první dávce je cítit obrovská úleva – nejprve ustupuje velmi nepříjemné pálení u kořene nosu, které je příčinou ustavičného kýchání (toto pociťuji během 10 minut). Asi za půl hodiny cítím ústup otoku očí a přestávám cítit pálení v očích. Po vstupu ze zešeřelé chodby do osvětlené místnosti necítím protivné píchání a bolest v očích spojenou s hojným slzením – ale najednou vidím! Monitor počítače mně také nevhání slzy do očí a najednou ani nesmrkám (toto vše proběhlo po podání první dávky během jedné hodiny!). Překrvení očí zmizelo během 2 hodin.
Po druhé dávce je patrný ještě výrazný vzestup komfortu dýchání bez kýchání, kašlání, smrkání. Také je časově neomezená tolerance pro zatížení sledováním monitoru bez slzení nebo rozostřování vidění. Léčba ukončena.
Poznámka k použitému léku
Poumon histamine je malý lék, který není uveden ani v Murphyho repertoriu. Připravuje s z plic morčat utracených během uměle vyprovokovaného anafylaktického šoku. Obsahuje četné alergické a zánětlivé mediátory – histamin, leukotriény (látky uvolňované např. bílými krvinkami při zánětech a alergických reakcích; kromě jiných účinků výrazně zužují průdušky, a podílejí se proto na astmatickém záchvatu).
Je obzvlášť vhodným lékem pro ovlivnění akutní alergické reakce. V literatuře je zmiňován patogenetický pokus, který ukázal zvláštní afinitu k laryngu a trachei, kde vyvolává záněty a otoky s pálením za hrudní kostí.
Klinicky je využíván pro respirační alergie, astma, alergické rýmy, Quinckeho otok (otok pokožky bez svědění, především v obličeji). Dále je klinicky využíván pro akutní alergické reakce.
Domnívám se, že pálení u tohoto léku je možné vzít i jako generálii (nevztahovat ho pouze na pálení za hrudní kostí) a u alergických problémů spojených s pocitem jakéhokoli pálení uvažovat Poumon histamine jako specifikum.
Literatura:
Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Sain-Jean, Y.: Farmakologie a materia medica homeopatica, 2. české vydání, BOIRON-CEDH 2003
Kopřiva, F.: Leukotrieny – Úloha a mechanismus účinku, Vydavatelství Maxdorf
Napsat komentář