Ohlédnutí za letní školou s Fransem Kussem
První týden v červenci se v příjemném hotelu Jezerka opět sešli homeopaté. Ti, kdo přijeli, určitě nelitovali. Přijel mezi nás Frans Kusse se svou ženou Gio, oba jsou velmi příjemní, oba jsou lékaři z Amsterdamu, a týden se s námi dělili o případy ze své praxe.
Frans Kusse není našim homeopatům neznámý. Alternativa vydala v roce 2016 jeho knihu „Dětské typy v homeopatii“ a pak, v lednu 2018, nám Frans jeden víkend přednášel v Praze právě na téma své knihy.
Frans Kusse a jeho žena mají opravdu široký záběr v homeopatické praxi – od léčení dětí, přes zkušenosti v léčbě závislostí až k léčbě rakoviny.
Hlavním tématem byla periodická tabulka a její použití v praxi. Frans probíral všechny periody, význam jednotlivých prvků. Některých seminářů se ujala jeho žena Gio. Mě velmi zaujala třeba přednáška o problémech při početí. Gio ukazovala, jak používá Foliculinum, kdy použije Thuyu (amenorrhea po dlouhodobě brané antikoncepci), kdy je vhodné podat Medorrhinum a představila i speciální směs na plodnost.
Frans se také dotkl tématu miasmat a srovnával jednotlivá miasmata se stádii v periodické tabulce. Velmi zajímavá byla přednáška, která se týkala lanthanoidů a srovnání s dalšími léky, třeba ptačími.
Já sama periodickou tabulku používám, nemyslím si, že by byla zásadní při předepisování léků, ale určitě mi znalost tabulky pomohla mnohé léky lépe pochopit. Pro mě je cenné, že jednotlivé periody mají vztah k jednotlivým orgánům – např. V. perioda (perioda stříbra) má vztah ke sluchu, řeči, VI. perioda (perioda zlata) má vztah ke zraku, atd. Také je dobré se zamyslit, které prvky jsou kde v periodické tabulce umístěny a jaké mají vzájemné vztahy.
Je to podobné, jako když budete předepisovat homeopatický lék na otok, který vypadá jako když vás bodne vosa, a proto podáte Apis, nebo máte ekzém, který se velmi podobá stavu po popálení kopřivou – lékem bude Urtica urens. Periodická tabulka může být jedním z dalších prostředků, jak si upřesnit lék.
Jako každý rok, i letos se konaly doplňkové programy – přednáška Mgr. Jirky Čehovského, nebo MUDr Lebenharta, cvičení Kryštofa Čehovského.
Letos nás nebylo tolik jako vloni, atmosféra byla jiná, ale menší počet umožnil intenzivnější osobní setkávání – já osobně mám ta neformální setkání moc ráda. Dozvíte se, jak se komu líbí přednášky a letos byla spokojenost opravdu veliká. Slyšíte, jak se ostatním daří v předepisování, co se komu povedlo nebo nepovedlo, a myslím si, že díky této výměně zkušeností se určitě mnoho případů podařilo vyřešit.
Napsat komentář