Noční bolesti
Na konci léta 2007 mě požádala o konzultaci žena (70 let). Zkoušela ze žebříku očesat ovoce ze stromu. Došlo ke sklouznutí a pádu – sice z malé výšky, ale s nepříjemnými následky. Při pádu se pokoušela zachytit levou rukou za větev. Došlo zřejmě k natažení svalů, které se projevilo bolestivostí a mírným otokem paže.
Doporučil jsem Arnicu 30C – opakovaně asi 2 dny. Bolesti a pocit nepohodlí zcela ustoupily a žena mohla bez omezení vykonávat celý den běžné práce doma i na zahrádce.
Asi za týden si začala stěžovat, že v noci – během spánku – když ruku uloží do nějaké polohy, probudí ji strašná vystřelující bolest. Bolestí se probouzela s velkým leknutím a výkřikem, dále se bála usnout.
Vzhledem k tomu, že je kardiak, měla obavy ze souvislosti bolesti levé ruky se srdečním onemocněním. Přes den však byla bez jakéhokoli omezení domácích prací i bez pocitů bolesti.
Kontrola na ortopedickém oddělení, včetně RTG neprokázala poškození svalového aparátu a kloubů –- bylo doporučeno další vyšetření na neurologii a do doby objednání (cca 2 měsíce) použití analgetik na noc.
Ani kontrola na interním oddělení nevykázala zhoršení srdečního onemocnění.
Arnica na tyto bolesti neúčinkovala. Proto jsem symptomy přehodnotil:
- bolest v levé paži, vystřelující
- zhoršení v noci
- lekání ve spánku
- bolest vyvolává úzkost – pouze v noci
- velká intenzita bolesti
Volba Aconitum 30C na noc – došlo k výraznému zlepšení; spánek bez bolesti a úzkostného buzení. Toto dávkování bylo asi týden. Dále Aconitum 200C přibližně jedenkrát týdně po dobu jednoho měsíce. Pokud se pacientka v noci probudila – ale již bez leknutí, výkřiku a s výrazně menší bolestí bez průvodní úzkosti – byl to signál pro opakování dávky. Po měsíci nebylo nutné Aconitum dále podávat. Původně uvažované vyšetření na neurologii zrušila a zatím je více než rok bez popisovaných obtíží.
Napsat komentář