Melanerpes formicivorus (Datel sběrač) – proving a případ

25.6.2021 | Wiet van Helmond | autori@homeopatie.cz | Homeopatika, Případy

Homeopat Wiet van Helmond publikuje na 6 proverech provedený proving s triturací vytvořeného léku Melanerpes formicivorus. Také připojuje případ na dokreslení tohoto nového léku.


Shrnutí

Esence provingu léku Melanerpes formicivorus (Datel sběrač) vyrobeného triturací. Následně dokreslená případem vysokého krevního tlaku a obtížemi v menopauze.

Klíčová slova

Proving triturovaného léku, Melanerpes formicivorus, ptačí lék, případ, potíže v menopauze, vysoký krevní tlak


V roce 1998 David Attenborough na BBC představil světu svůj dokument „Život ptáků“. Jde o skvělou studii vývoje a zvyků ptáků, která mě velmi zaujala. Bylo to šest let před tím, než Jonathan Shore (spolu s Judy Schriebman a Anneke Hogeland) publikovali základní knihu o homeopatických ptačích lécích. Jeden pták v tom dokumentu mě zaujal nejvíc – Datel sběrač. Ani ne tak kvůli jeho opeření, ale daleko více díky jeho naprosto zvláštnímu chování. Ale protože žiji v Nizozemí, neměl jsem jak získat jeho peří na provedení provingu, protože tento datel žije pouze v Americe.

Ale díky šťastné náhodě, když jsem byl v roce 2010 v Kalifornii, zmínil jsem se o svém přání Dennisi Belomovi. A ten mi o několik měsíců později poslal pár pírek, která přirozeně ztratil (tedy bez doprovodného traumatu) Datel sběrač, žijící v jeho zahradě. A to vše v právě v době, kdy jsme na homeopatické škole, kde jsem učil, prováděli každoroční slepý proving.

Melanerpes formicivorus

Předtím, než se pustím do vlastních výsledků provingu, bych se rád podělil o některé informace o Datlu sběrači jako takovém. Jak už název napovídá (anglicky Acorn Woodpecker – Acorn je žalud /pozn.př.), žije především na dubech. Jeho specialita spočívá v tom, že vytváří „sýpky“ na nashromážděné žaludy. Vyvrtávají díry do mrtvých dubů, telefonních sloupů, dřevěných domů a podobně, kam ukládají nasbírané žaludy. Vytvářejí rozsáhlé děrované plochy, ve kterých skladují své nahromážděné rezervy. Ale jak jednotlivé žaludy ve svých otvorech vysychají, stávají se menšími a hrozí, že by mohly vypadnout. Takže je nezbytné přesouvat je do menších otvorů.

Aby dokázali zorganizovat všechny tyto své aktivity, žijí datlové v komunitách. Někdy jsou tyto komunity složeny z několika monogamních párů zkombinovaných s nepářícími se pomocníky, ale monogamie není podmínkou, stejně dobře možný je i nemonogamně se pářící kolektiv. Důležitým faktorem ovšem je, že musí být jasná struktura toho, kdo co dělá.

V rámci komunity jde o následující pracovní zařazení: sběr žaludů, údržba vyvrtaných děr a uskladněných žaludů (datlova sýpka může obsahovat až 50.000 děr!), hnízdění a plození, obrana sýpky před vnějšími zloději (v průměru tak hlídají přibližně 15 akrů plochy kolem sýpky). A když je skladiště vyjedeno, mohou se odstěhovat na zimu na jiné stanoviště.

Další unikátní vlastností Datla sběrače je spolupráce při výchově mladých. To znamená, že o mláďata pečují více než dva ptáci (než jen rodiče). Také se stává, že mladí zůstávají v hnízdě svých rodičů a pomáhají při péči o následující generaci. A to dokonce až do té míry, že mohou takto zůstat i několik let. Z toho vyplývá že tři i více generací datlů sběračů žijí v jedné komunitě a fungují jako organizovaná struktura. Samička zničí všechny zbývající vejce v hnízně před tím, než snese svoje vlastní.

Pokud se některý z nepářících se pomocníků rozhodne pářit, odletí až 15 kilometrů od své rodné „sýpky“, aby v jiných hnízdech našel pro sebe volné místo.

A celá ta struktura je opravdu velmi dobře organizovaná, protože i s těmi všemi nemonogamními ptáky a pomocníky pospolu je příbuzenské křížení vzácné. Umíte si asi představit, že když je někde tolik složité organizace, nadělá se kolem toho spousta rámusu. Což je taky důvod, jak mi bylo řečeno, proč právě tento druh datla je jen velmi vzácně vítán na lidských zahradách.

Nejedí pouze žaludy. Ale dokáží se živit též vlašskými ořechy, lískovými oříšky, pekanovými ořechy, mandlemi a piniovými oříšky. Také často pojídají hmyz.

Díky tomu, že hlavní složkou jejich diety jsou žaludy, jsou silně závislí na podzimu a zimě. Proto také hnízdí na podzim, což je u ptáků velmi unikátní. Pravděpodobně díky evolučně rozvinuté sociální struktuře se Datel sběrač dožívá relativně vysokého věku. Nejstarší zaznamenaný Datel sběrač byl sedmnáct let starý (pro porovnání evropský datel se dožívá maximálně devíti let). Takže celkově vzato, velmi složitý pták!

Mytologicky

V mytologii často vídáme datla jako symbol ochrany a bezpečí. Carl Gustav Jung [3] vnímá datla, který žije v díře ve stromě, kterou si sám vyrobil, jako symbol návratu do matky, jako touhu vrátit se do pečujícího prostředí lůna.

Poté, co Romula a Remuse odkojila vlčice, byli nadále krmeni a ochraňováni datlem [2]. Takže datel byl pozvednut do kategorie rodič, matka.

Picus, společník boha Marse, na sebe vzal podobu datla a byl pak božstvem zemědělců, zodpovědným za plodnost země.


Proving

Provingu léku vyrobeného triturací se v roce 2011 zůčastnila malá skupinka 6 lidí. Já jako supervizor, jsem jediný věděl, o jakou substanci jde. O co šlo, jsem odkryl až měsíce po posledním trituračním kole, které bylo C4.

Pokud je mi známo, tak tohle je jediný proving datla, což činí velmi obtížným říci cokoliv obecného o datlech z pohledu homeopatie. Veškeré poznatky a pozorování se tedy týkají pouze Datla sběrače.

Hlavním tématem, které se objevilo u všech proverů, byla spousta hněvu a frustrací z jejich vlastní životní situace a z toho, kdo co dělá.

Od proverů: Mentálně/emocionálně

Během provingu se objevilo mnoho frustrace, podrážděnosti a hádek, pocházejících z pocitu nevyváženosti ve vztahu domácnost/pracovní systém. Kdo dělá co v systému, koho úkolem je dělat co v rámci systému? A silný pocit, že tam musí být oboustranný respekt, jinak to nebude fungovat. Také pocit, že neexistuje nic jako „můj čas“, pokud musím udělat i tvojí práci. Témata jako povinnost, respekt, rodina, domácnost a pocit, že dělám víc, než je můj díl, nebo pocit opuštěnosti nebo nedostatečné podpory při práci.

„Nemám žádnou brzdu, mohu se stát velmi podrážděný velmi rychle. Není tam nic, co by mě drželo zpátky a ten proces není postupný. Ta zákeřnost, agresivita, má animální stránku a je pro mě naprosto cizí. Emoce vnímám velmi čistě, dětsky, dříve než si promyslím, jak se zachovat společensky přípustně.

„Jsem hašteřivá s celou svojí rodinou. Cokoliv, co můj manžel nebo děti udělají, zveličím a pak vybuchnu.“

„… Pokud můj partner zůstane sedět u stolu u večeře i poté, co já jsem dojedla, mám chuť se s ním poprat.“

Sen jednoho provera: „Nakonec jsem své švagrové řekla pravdu, co si o ní myslím. Skvělé! Nemohla to vůbec unést, ůplně jí to zlomilo, seděla a brečela. Její slabost mě rozradostnila a celý den jsem se cítila skvěle. (V reálném životě mě irituje, protože si monopolizuje veškerý bratrův čas a to narušuje funkčnost naší rodiny).“

Jedna proverka mě požádala o odložení jedné triturační relace, protože nechtěla mít týden trvající boje se svým manželem, jak je měla po každé dosavadní provingové relaci.

„Žádná trpělivost počítat do deseti, prudká povaha.“

„… Řekla jsem otci, že ho nenávidím… Nikdy takové věci neříkám. Vykřikovala jsem jako kdyby se vyvalily roky hněvu a my spolu týdny nemluvili.“

„Všechny maličkosti, které mě za poslední měsíce obtěžovaly, se vyvalily najednou ven. Normálně tyhle emoce prostě potlačuji. Cítil jsem potom úlevu.“

Objevovaly se silné pocity vzteku a podrážděnosti z toho jak se lidé ve světě vzájemně zneužívají, místo toho, aby si vzájemně pomáhali.

Velmi energická a dělá mnoho věcí (práce, domácnost, děti, studium) a méně podrážděná než obyčejně při plnění všech těchto povinností.

Fyzicky:

  • Skřípání zuby
  • Sevření (zatnutí) zubů
  • Kousání se do rtů
  • Praskliny v koutcích úst
  • Pocit tepla na bradě, rudá brada
  • Pocit tepla v celém těle (3)
  • Zamračený pohled
  • Bolestivé místo na pravé straně jazyka
  • Granulom v levé nosní dírce (v průběhu měsíce se u jednoho z proverů vytvořil veliký granulom v nose), který musel být odstraněn chirurgicky
  • Jiný prover zaznamenal ostré bodavé bolesti
  • Suchý ekzém po celém těle (2)
  • Samovolně se objevivší praskliny na prstech
  • Všichni proveři měli bolesti hlavy a/nebo migrény
  • Bolest hlavy u kořene nosu
  • Záchvaty migrény (3) a jeden prover, který měl až do provingu záchvaty migrény každé 3 týdny, pak mnoho týdnů žádný další záchvat neměl.
  • Zánět kořene zubu vpředu vpravo
  • Nepravidelný srdeční tep
  • Ostrá bodavá bolest na pravé straně nosu v sinus maxillaris (vedlejší čelistní nosní dutina). Jako za mrazu.
  • Nervová bolest za pravým uchem na místě uchycení svalu zdvihače hlavy (musculus sternocleidomastoideus)
  • Bodání v pravém uchu
  • Nevolnost se zvracením (2)
  • Dysurie večer, obtíže úplně vyprázdnit močový měchýř. Pálení při močení.

Sen:

Ačkoliv se objevilo několik zajímavých snů, vybral jsem tento jediný, protože podle mého názoru přesně vykresluje esenci tohoto léku:

„Přicházím do práce a jak jdu do své kanceláře, zjišťuji na svých hodinkách, že jsem tu o několik minut dřív. Ale v ten moment si uvědomuji, že jsem si doma zapomněl všechny své věci. Takže celý den nebudu schopen nic dělat! Panika! Rychle volám domů a žádám je, aby skočili do auta a rychle mi přivezli mé věci. Pojedu jim naproti abychom se na půli cesty setkali. Ale člověk na druhém konci linky ani trošičku nespěchá: „Právě jsem se začal dívat na televizi.“ Nemají žádný zájem jet a můj stav stresu je vůbec nedojímá. Hrozně se rozčílím a nakonec mi řeknou, že vyrazí za deset minut, až začnou reklamy. Ne, zatraceně, hned! Musí to být okamžitě!!! Ale oni nechtějí spěchat a mě strašně rozčiluje, že mi nerozumí. Cožpak oni nechápou, že náš systém funguje jen pokud každý dělá svůj díl práce? Probudil jsem se ve 3 hodiny ráno se zaťatými zuby.“


Případ:

V průběhu několika posledních roků jsem tento lék předepsal několikrát v podobných případech tomu zde uvedenému, takže myslím, že tento konkrétní případ ilustruje dobře esenci léku:

Žena, 56 let. Její hlavní problém je vysoký krevní tlak a návaly horka díky menopauze.

Menopauzou prochází už nějakou dobu a její symptomy (návaly) byly snesitelné, ale poslední rok se zhoršily. Jsou intenzivnější a častější.

Každou noc má okolo šesti návalů horka se spoustou pocení při každém z nich. Tak silným, že si musí převléct oblečení. Horko jde od palců na noze až po kořínky vlasů.

Kařdý nával trvá kolem deseti minut a po něm se musí převléct a někdy dokonce vyměnit povlečení postele. Protože jsou tak intenzivní, tak skutečně narušují její spánek a ráno se cítí neodpočatá. V průběhu dne se také několik návalů objevuje, ale ty zvládá daleko snadněji. Má malou firmu, kterou provozuje z domova, takže přes den se prostě jen převleče do lehčích šatů.

Její krevní tlak je po několik posledních let 170/100. Vždycky byl trochu vyšší (140/90), ale to, jak je to nyní, jí nepřijde správné.

Kromě těchto dvou věcí se cítí velmi zdravá.

Důvodem zhoršení v posledních několika letech je podle ní stres. Díky potížím v ekonomice nefunguje její firma tak dobře, jak doufala, a proto musí vynakládat mnoho práce navíc, aby si udržela potřebný příjem.

Několik posledních let má vztah na dálku s mužem, který má také malou firmu a pracuje z domova. Před krizí jejich firmy prosperovaly, ale nyní musí oba tvrdě pracovat, aby se vyhnuli finančnímu stresu.

Ona je velmi rozhodná a pragmatická při řešení svých problémů. Na druhou stranu on nedělá dost. On se cítí být obětí okolností a dokud mu ona nepomůže, tak prostě jen rezignuje do stavu pasivity.

Žijí přes 50 kilometrů od sebe a ona prostě nemá dost času, aby udržovala v chodu svou i jeho firmu. Ale sama je také zvyklá na určitý životní styl (dovolené, koncerty, výlety a podobně) a nechce být tím, kdo ponese veškerou finanční zátěž a proto cítí povinnost mu pomáhat.

Mezitím její dcera byla diagnostikována s hraniční poruchou osobnosti. Jejich vztah je velmi špatný a často se hádají. Před měsícem se odstěhovala z domu (ke svému příteli), ale stále mrhá penězi. Ale ona jí nechce finančně odstřihnout, protože co by pak dělala? Ale zároveň nemůže dál unést její utrácení.

Její pocit je, že je na všechno sama. Nic nefunguje, protože nikdo nedělá svůj díl a ona pak musí dělat věci i za druhé lidi. Ke své dceři je daleko trpělivější. Musí se jen naučit jak zacházet s jejím stavem. Ale její partner, to je jiný příběh. Jeho chovální jí začalo iritovat a frustrovat.

Předtím dostala několik očividných homeopatických léků s minimálním nebo žádným efektem.

Právě tou dobou jsme skončili proving a já uviděl jasnou podobnost jejího stavu, taže jsem jí předepsal poprvé v září 2012 Melanerpes formicivorus C200

Za měsíc říká, že je po léku klidnější, soustředěná, méně zodpovědná za lidi kolem ní (rodina, partner). Pocit povinnosti a zodpovědnosti k lidem v jejím životě byl většinou základem jejich vzájemného vztahu, který byl ovšem většinou příčinou podrážděnosti a frustrace než láskyplného vztahu. Silně touží toto změnit, protože to pociťuje jako „bezednou jámu“. Krevní tlak se mírně snížil a i návaly se trochu zlepšily, takže jsem v říjnu zopakoval stejný lék ve stejné dávce.

Po druhé dávce se už cítila dostatečně silná, aby ukončila svůj nevyhovující vztah. Už nechtěla nadále být manévrována do pozice, kdy byla jaho koučem a terapeutem. Velmi jí to ulehčilo.

Také si promluvila s dcerou a zapojila se do programu pro příbuzné lidí diagnostikovaných s hraniční poruchou osobnosti. V této situaci se cítí lépe. Také její způsob navazování vztahu s lidmi se změnil. Namísto aby automaticky šla do pozice pomocníka, zůstává zdravě sobecká.

Její krevní tlak nadále klesá a i návaly se nadále zlepšují, zvláště ty noční, což je požehnání. V lednu 2013 jsem znovu zopakoval ten samý lék (stále C200) po němž jí krevní tlak klesl na původní hodnotu (v průměru 140/90) a návaly se dostaly na akceptovatelnou úroveň (2-3 denně).

Vztah s dcerou se významně zlepšil. Pomohla jí najít si práci a je teď finančně soběstačná. Její dcera stále žije u svého přítele, ale ona je teď schopná se distancovat od jejího občasného hektického chování. Dvakrát týdně se setkávají u společné večeře, která probíhá v přátelském vztahu matka-dcera a už ne jako pacient a pečovatel.

Pokračuje nadále v homeopatické léčbě u mě, ale z důvodů jiných obtíží, na které už Melanerpes nemá žádný vliv. Ovšem v průběhu těchto dvou let její krevní tlak zůstal stabilní a návaly (už po posledním předepsání Melanerpes minimální) se nadále zlepšovaly až na pár týdně.

Během těchto let prošla několika opravdu stresujícími situacemi (díky ekonomické krizi měla její firma skutečně těžké časy), ale její schopnost zůstat k sobě upřímná a nenechat se pohltit povinnostmi a zodpovědností k druhým, jí vydržela.

Reference

[1] The Cornell Lab of Ornithology: www.allaboutbirds.org/guide/Acorn_Woodpecker

[2] Dictionary of Symbols, Penguin Reference, Clays Ltd, St Ives plc, ISBN 9780140512540, St Ives England, 1996

[3] Psychology of the Unconscious, C.G. Jung, Dover Publications, ISBN-13: 978-0486424996, 2003, New York, USA

Speciální poděkování patří Dennisi Belomovi, který mi poskytl datlovo pírko a Jenně Shamat, která pro mě potencovala lék – tak jako tvořivá síla tisíců lesů se skrývá v jednom žaludu. Takže já doufám že proving tohoto pírka povede k mnoha úspěšným předepsání.

Zdroj: hpathy.com

Ptáci – hledání svobody v oblacích

Léky z ptačptaci-banner-homeopatieczí říše jsou jednou z nejnovějších kapitol ve vývoji homeopatie. Většina z nich prošla v nedávné době zkouškami a není ještě v repertoriích ani v materiích medikách. A tak je velkým přínosem anglického autora a homeopata Petera Frasera, že poznatky na tomto poli shrnul do knížky, umožňující studium jednotlivých léků.

Knihu lze zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *