Materia medika: Esence homeopatických léků

29.6.2005 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Homeopatika

Americký homeopat Willis Alonzo Dewey, M. D. (1858–1938)

Abecední pokračování z minulého čísla

Badiaga

Zvětšení žláz s indurací (zatvrdnutím), zatvrdnutí při zánětu mízních uzlin, rovněž Alumina.

Balsam Peru (Peruánský balzám)

Je užitečný lék při katareální ftysis (tuberkulóze), s hojnou purulentní expektorací. Bronchiální katar, s hlasitými šelesty a hojnou expektorací; tento lék i Pix liquida mají expektoraci purulentní materie.

Baptisia

Je účinný prostředek proti septické otravě, páchnoucí, horečnatý dech, temně rudý hltan, otoky žláz, bolesti v zádech, tělo i údy jako zmlácené, tvář temná, zrudlá jako při otravě jedem, jazyk suchý a rudý, tyfoidní stavy.

Baptisia je užitečná při vředové bolesti v krku, je to antistreptokokum, Arnica, tichý, duševní neklid.

Hughues chválí tento lék u jednoduchých trvajících horeček, kde je podle jeho názoru specifickým lékem. Gastrická horečka, jak tvrdí, se nikdy nezmění v tyfoidní, je-li léčena tímto lékem.

Gastrointestinání forma chřipky může vyžadovat tento lék, zvláště je-li přítomna putridní průjmová stolice. Clarke považuje tento lék za nejbližší specifikum na tuto nemoc; dává přednost 30. potenci. Hughues jej rovněž chválí, ale užívá jej v roztocích 1X a 2X, jejichž účinnost je zřejmě lépe doložena.

Baryta carbonica

Odpovídá předčasné ztrátě paměti a dětinskosti u starých lidí, sklerotickým stavům mozku s nadměrnou dráždivostí všech nervů; tumory v mozku mohou vyvolat symptomy odpovídající Barytě.

Baryta carbonica má ochraptělost, se značnou uvolněností svalových struktur hrdla.

Na Barytu carbonicu je třeba pomýšlet při hluchotě s otokem mandlí. Také při hučení v uších v důsledku arteriosklerotických stavů.

Vyhublý, velké břicho, hlad a vychrtlost. Duševní i tělesná slabost. Má rovněž uhry, mokvající vředy a další projevy na kůži. Výrazné jsou i indudrace tvrdé jako kámen.

Tukové tumory se objevují úpo celém těle.

Ekzém na hřbetech rukou, drsná kůže, suchá a rozpraskaná. Herpetické erupce.

Velká hlava, tenký hubený krk, sklon ke skrofulóze (krtičnatosti), dítě si nechce hrát, tendence ke zvětšení žláz, suchý a křečovitý kašel, vyhublost jsou zvláštními symptomy indikujícími tento lék.

Causticum má více kontrakcí a spasmů než Baryta, což způsobuje paralýzu v důsledku degenerace povrchu cév. Bayes doporučuje Barytu u faciální obrny a při paralýze u starých lidí, Hartmann však říká, že paralýzu jazyka lze Barytou léčit jen zřídka kdy. Má také paralýzu po apoplexii (mrtvici), jsou zde poruchy stability. Faciální obrna u mladých lidí tam, kde je zasažen jazyk.

Baryta iodide (Jodid barnatý)

Dává mu přednost Goodno, a Tooker zmiňuje Fucus vesiculosus u chronických případů. Baryta iodide, Kali iodide a Strontium iodide vyvolávají arteriosklerotické změny.

Tvrdé rakovinné tumory prsu. Tumory vaječníků se sklonem ke skrofulóze.

Baryta muriatica (Chlorid barnatý)

A Baryta iodide mají zvláštní účinek na absorbenty; muriatica je zvláště na indurace tvrdé jako kámen.

Belladonna

Jousset si jí cení pro výrazné případy exoftalmu.

Belladonna má potlačení menstruace s městnáním v hlavě, ale její hlavní užití je při amenorrhei, která se náhle dostavuje v důsledku nachlazení, se zhroucením a pulsující bolestí v hypogastriu (podbřišku) a bolestivým močením.

Beladonna má bolest zubů v důsledku zánětu zubní dřeně. Bolesti jsou pálivé a pulsující, horší v noci, horší dotekem, například při žvýkání, a venku na vzduchu. Tvář je horká a rudá, velká nervová vzrušivost.

Belladonna je také užitečným lékem v posledních stadiích nemoci, kdy jsou přítomny gastrické krize. Někdy ulevuje bleskovým bolestem dostavujícím se i mizejícím náhle.

Belladonna je velice užitečná při neklidném spánku při dentici; spí s očima pootevřenýma; indikují ji náhle začínající, škubající (bolesti), horká hlava a rozšířené zornice.

Belladonna může být indikována při spalničkách, kde je bolest v krku a cerebrální dráždění, spolu s vlhkostí a horkostí; ale odpovídá spíše spále.

Belladonna může být snadno rozpoznána podle následujících znaků: Má horkou hlavu, hodně pulsování, zrudlou tvář a studené nohy, a bolest vycházející ze zátylku není tak výrazná jako u Sanguinarie. U Sanguinarie bolesti hlavy ulevuje, když si lehne, Belladonně se uleví, když si polosedne na posteli. Sanguinaria je užitečnější při gastrické formě bolesti hlavy. U Sanguinarie může bolesti hlavy ulevovat též hojné močení, tak jako to shledáváme u Gelsemia, Ignatie a v menší míře i u jiných léků.

Belladonna se hodí pro kongestivní typy, s prudkou bolestí hlavy, bolestí zad a purpurovou tváří, typ často vídaný u malých dětí. Hughues se shoduje s Baehrem, že Belladonna je více homeopatická k počáteční horečce než Aconitum.

Belladonna má také delirium s vidinami krys, myší atd., stejně jako Calcarea carbonica. Belladonna je snadno rozlišitelná od Opia, a Calcarea přichází v úvahu jako poslední možnost poté, co Belladonna a Stramonium přestaly blahodárně účinkovat. Aconitum také dobře účinkovalo při akutní manii deliria tremens tam, kde převládá strach. Strach ze tmy, z duchů, se stejnou touhou uniknout jako u Belladonny.

Belladonna je také lék na bolestivé močení. Hughues říká, že je to lék na dysurii v důsledku nervozity, který téměř nikdy neselže.

Palčivá horkost v oblasti páteře. Bodavé bolesti ve vaječnících, zhroucení a neustálá bolest v zádech.

Kolika u nemluvňat dobře reaguje na Belladonnu. Dítě se předklání a křičí, transversální část střeva vystupuje jako vycpávka. Je zde městnání ve střevech. Jde spíše o enteritidu než enteralgii.

Velká citlivost, nesnášení bolesti a reflexní neuralgie indikují tento lék.

Tetanus u dětí. Ztuhlost čelistí.

Je to hlavní lék u akutní formy, s horečkou a symptomy, které nalezneme detailně popsány u meningitidy.

Hrozící potrat s hojným horkým krvácením, bolestí v zádech, bolestí hlavy a tenesmem (nucením) dělohy pro tento lék a prudkými bolestmi celého těla. Sebemenší zaskřípání je bolestivé.

Bellis perennis

Je velmi užitečný lék na to, čemu Burnett označuje jako „křehkou dělohu“. U přepracovaných a udřených osob, kde je na pozadí jejich stížností „městnání“.

Bolestivost pánve po porodu; pacientka nemůže chodit ani stát; kosti jako by se zhroutily.

Výrony a kontuze (zhmoždění měkkých tkání). „Železničářská záda“. Má mnoho symptomů jako Arnica, ale jeho oblast působení zahrnuje i některé symptomy Echinacey, protože je dobrá i na vředy, akne, atd.

Bellis, která způsobuje otoky v oblasti sleziny, Natrum muriaticum a Ferrum metallicum by měly být vzaty v úvahu při zvětšené slezině.

Benzoin

1X je doporučován dr. T. F. Allenem na ochraptělost doprovázenou pocitem odřenosti od larynxu až po hrdlo, ale nikoli v trachei (průdušnici).

Berberis aquifolium

Šupinovité pustulární vyrážky na obličeji. Je to jeden z nejspolehlivějších léků při léčení psoriasy.

Berberis aquifolium je užitečné tam, kde je kůže drsná a akné persistentní. Natrum muriaticum působí zejména na mazové žlázky a je velmi užitečným lékem na akné.

Berberis vulgaris

Urychluje supuraci (hnisání) nežitů a zabraňuje jejich znovuobjevení.

Berberis vulgaris je také důležitým lékem na žlučové kameny.

Bismuth (Vismut)

Zvracení okamžitě po požití potravy, s palčivou bolestí.

Blatta orientalis

Získala dobrý klinický záznam u akutního a chronického astmatu, a stojí za to zkusit ji u odolávajících případů; přesné indikace chybí.

Borax

Byl považován dr. McClatcheym za kurativní v mnoha případech psoriázy, a skutečně odpovídá mnoha symptomům této nemoci.

Borax také u rozbolavělosti okolo očních víček. Graphites je velkým lékem na „zalepené, fotofobické oči“, a je velice užitečný při blefaritidě (zánětu víčka), zejména u ekzematiků nebo po spalničkách.

Bovista

Má také tumor vaječníků.

Svědivé ekzémy a erupce na hřbetech rukou. Je také doporučována při pellagře, stejně jako Phosphorus a Argentum nitricum.

Krvácení při sebemenší námaze, menses každé dva týdny. Bovista a léky jako Millefolium, Ferrum, Erigeron a Carbo vegetabilis budou působit na většinu případů metrorrhagie a menorrhagie. Intermenstruální bolesti uprostřed cyklu nebo intermenstruační krvácení vyžadují Hamamelis. Secale má ale jiné užití při postižení dělohy, například pokles dělohy po porodu. U tumorů dělohy byla opakovaně ověřena tam, kde obecné symptomy léku vedou k jejímu užití.

Odpovídá průjmu.

Bromine

Dobře následuje po Heparu, tam kde Hepar nedokáže odstranit exudaci (výpotek). Velká dušnost, takže dítě chce být nošeno z místnosti do místnosti je dobrou indikací. Bromine je dobré podat po Iodidech. Brominové přípravky se rychle rozkládají, takže je nutno nechat si je připravit čerstvé.

Bromine má závrať zhoršující se pohledem na tekoucí vodu.

Bromine je někdy užitečný při rakovinně prsu.

Ztvrdlé žlázy s tendencí k supuraci (hnisání), tvrdost žláz.

Rudé a oteklé mandle pokryté sítí kapilár.

Bryonia

Přichází na řadu tehdy, když pacient na chvíli vstal a pohyboval se, a tak předvedl symptom zhoršení pohybem. Natrum sulphuricum je dalším lékem; má ranní stolici spojenou s velkou flatulencí, dostavuje se většinou okamžitě, jak pacient ráno vstane, někdy během dopoledne. Rumex crispus je dalším lékem, a má přesně týž symptom jako Sulphur, ale je obvykle spojován s kašlem.

Podophyllum je další a patrně nejpodobnější Sulphuru v tomto ohledu. Vyhání pacienta z postele a má proměnlivou stolici, ale má spíše sklon pokračovat po celý den, a je spojován s bolestivostí jater. Je zde sulphurická tendence k rozbolavělosti recta (konečníku), svědění a rozbolavělost konečníku, stolice je štiplavá a leptavá. Phosphorus má rovněž ranní bezbolestnou stolici stejně jako Dioscorea, ale bolesti jako při kolice, které u tohoto léku začínají v pupku a vystřelují do všech částí těla, lze snadno rozlišit. Petroleum má časnou ranní stolici spojenou s vyhublostí. Tyto léky se liší od Sulphuru v tom, že se dostavuje také kdykoli během dne. Kali bichromicum má také vodnatou vystřikující stolici po ránu, následovanou tenesmem (nucením). Stolice u Sulphuru je páchnoucí a její pach se táhne za pacientem, jako by byl potřísněný. Často se střídá zácpa s průjmem, a pokud jsou přítomny hemeroidy, je to další indikací, je to další indikace pro Sulphur. Průjem s hlenem s vlákny krve, jemuž předchází kolika, se u tohoto léku také často vyskytuje.

Bryonia má gastrickou závrať s nevolností a sklonem k mdlobám, horší když vstane z lehu a při pohybu.

Bryonia má prudkou bolest hlavy; je zvláště vhodná pro revmatické případy; je zřídka indikována při bolesti hlavy při nevolnosti; charakteristická je pukavá bolest.

Bryonia má krvácení z nosu místo menses často doprovázené praskavou bolestí hlavy, i Phosphorus má hemoftýzu (vykašlávání krve) a hematemesis (zvracní krve) místo menses. Neměla by být opomenuta ani Lachesis. Krvácení z nosu a bolest hlavy, kterým ulevuje menstruační krvácení.

Bryonia má bolesti vzápětí po jídle; je to jako by měla kámen v žaludku, ale bolesti jsou ostré a řezavé a vystřelují do ramen a do zad; pleť je žlutavá, ústa spíše suchá s hořkou pachutí; zácpa a bolest hlavy v oblasti čela jsou doprovodnými jevy; gastro-hepatické symptomy a revmatická diatesa jsou rozhodující.

Bryonia má vystřelující bolesti zhoršující se pohybem, jimž ulevuje silný tlak. Je to cenný lék při léčení ischiasu revmatického původu.

Bryonia je vysoce hodnocena dr. Dudleyem Wrightem z Londýna při Menierově chorobě, jako vhodná u případů, kde se závrať dostavuje při náhlém pohybu, například když se pacient zvedne ze sedu.

Bryonia je především gastro-hepatický lék, a má bolesti v pravém rameni, točení hlavy, pokožka a oči lehce nažloutlé. Hughues říká, že problém zřídka kdy dojde do stadia hepatitidy.

Bryonia je užitečná tam, kde se symptomy hrudníku objevují při retardaci nebo ústupu vyrážky. Příliš pomalý vývoj vyrážky se symptomy hrudníku ji vyžadují.

Bryonia je užitečná tam, kde obchodní starosti nedovolují usnout.

Bryonia, Ledum, Nux a Colchicum jsou čtyři hlavní léky, které mají zhoršení pohybem. Celkové konstituční symptomy budou patrně přítomny u případů, které vyžadují Bryonii.

Prsa jsou zatvrdlá a bolestivá. Mastitida (zánět prsu, mléčné žlázy) začínající zimomřivostí, bodavé bolesti, napjatý otok, bolest hlavy a další generální symptomy Bryonie.

Snaha zůstat v naprostém klidu, protože pohyb způsobuje zhoršení všech bolestí, přesto však bolesti někdy nutí pacienta, aby se pohyboval.

Gastroenterální symptomy ze zlosti, apatický, podrážděný, tvrdohlavý a vášnivý.

Bolavá ústa od kojení, dítě odmítá pít, dokud se mu nenavlhčí ústa; suchost.

Bolesti v hlavě doprovázené zvracením.

Vhodná na revmatismus kloubů a svalových tkání.

Vhodná na lumbago klidného typu, s velkým zhoršením pohybem.

Problémy jsou zde především bronchiální a sestupují níže.

Neměla by být opomenuta u této nemoci. Žádný lék nemá suchost rtů jako symptom poruchy jater v tak výrazné míře jako Bryonia, je to často i jeden z prvních symptomů diabetes. Přetrvávající hořká pachuť, pacient je malátný, mrzutý a sklíčený, žízeň nemusí být extrémní, ani chuť k jídlu žravá, pacient může ztrácet síly, protože není schopen jíst. Podophyllum má také hořkou pachuť, ale jazyk je ochablý. Může být při této nemoci užitečné. Chionanthus je lék užívaný eklektickou školou při indikaci žízně, častém a hojném močení, zácpa se světle zbarvenou stolicí, v níž chybí žluč. Funkční poruchy jater.

Homeopatická materia medica – Dr. Robin Murphy

Velká, moderní a kompletní. Nejrozsáhlejší materia medica v češtině. Zásadní přínos české homeopatii.

murphy-mm-velkeAutor, jeden z nejznámějších a nejzkušenějších homeopatů současnosti, pojednává celé spektrum homeopatických léků, od největších po nejmenší. Důraz klade zejména na základní rozlišující vlastnosti léků a na dobrou a přehlednou orientaci. Podobně jako kdysi Kentovy přednášky na téma Materia medica jsou obrazy léků podány souvislou literární formou, nikoliv hesly. Léky jsou popsány systematicky. Údaje o každém léku začínají farmaceutickými údaji o substanci. Následuje historický pohled – jak byla substance používána v homeopatii, nemoci a stavy, u nichž byl homeopatický lék účinný. Někdy též astrologická znamení. Oddíl Konstituce popisuje typ osobnosti, její mentální a fyzické vlastnosti. Oddíl Modality uvádí zhoršující nebo zlepšující vlivy a situace. V oddílu Komentář uvádí autor své zkušenosti s lékem, určující znaky, stavy, obvyklé projevy, průběh léčby, různá pozorování. Významnou částí popisů léků jsou příklady jejich užití v autorově klinické praxi. V popisu léku se někdy vyskytne i dialog s pokročilými studenty homeopatie (zaznamenaný na přednášce) o zvláštních vlastnostech léků, kde jsou zachycena osobní pozorování homeopatů a autora se zajímavými detaily týkajícími se potencí léků, jejich opakování, podobnosti k jiným lékům či střídání léků, a je zde často pojednána i metoda přístupu k případu. Najdeme zde i popisy v češtině dosud nepublikovaných léků.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *