Léčení oční alergie homeopatií
V dnešním průmyslově vyspělém světě výrazně přibývá alergických onemocnění. Přibližně třetina celosvětové populace je postižena alergickými onemocněními1 a mezi nimi je 40-80 % očních alergických poruch 2 . Prevalence tohoto onemocnění je vyšší v západních zemích než v Asii nebo Africe3.
Oční alergická onemocnění postihují spojivky, oční víčka a okolní struktury. Alergická onemocnění spojivek zahrnují nejen zrak neohrožující běžné stavy, jako je papilární konjunktivitida, kontaktní alergie, sezónní alergická konjunktivitida, celoroční alergická konjunktivitida, ale také zrak ohrožující stavy, jako je atopická keratokonjunktivitida a vernální keratokonjunktivitida. Všechny tyto stavy patří mezi reakce přecitlivělosti I. typu4.
Diagnostika alergické konjunktivitidy:
Alergickou konjunktivitidu lze diagnostikovat na základě klinických projevů, nicméně existují laboratorní testy, které mohou diagnózu podpořit7.
Alergologové mohou provádět následující testy: Kožní testy pomocí škrábacích testů, intradermální injekce alergenu, in vitro testy na IgE protilátky proti specifickým alergenům6.
Konvenční léčba oční alergie:
Vyhýbejte se alergenům, které způsobují zánět spojivek.
Lokální antihistaminika, stabilizátory žírných buněk, lokální kortikosteroidy.
Perorální antihistaminika, nesteroidní protizánětlivé léky ( NSAID) a kortikosteroidy. K minimalizaci nežádoucích účinků se doporučuje střídavý režim.
Doporučuje se, aby pacienti s celoroční alergickou konjunktivitidou konzultovali specialistu na alergie, který zjistí alergeny, jež jsou zodpovědné za jejich příznaky1.
Vzhledem k tomu, že alergická konjunktivitida může ovlivnit zrak a způsobit dočasnou slepotu, pokud se příznaky alergické konjunktivitidy nezlepší po 2-3 týdnech standardní léčby, doporučuje se vyšetření oftalmologem.
Homeopatická léčba alergické konjunktivitidy
Akutní léky : Allium cepa, Hepar sulph, Arsenicum album,Euphrasia, Belladonna, Pulsatilla, Arsenicum Iodatum.
Chronické léky : Natrum muriaticum, Natrum sulphuricum, Graphitis, Thuja , Pulsatilla, Medorrhinum, Sepia, Silica, Sulphur, Calcarea carbonica , Tuberculnium Bovista atd.
Podle filozofie homeopatie jsou miasmata základními příčinami nemocí a předurčují k různým poruchám. Latentní/spící miasmata nemusí vyvolávat příznaky onemocnění, ale stále nesou specifické sklony k onemocnění. Toto latentní miasma se projeví, jakmile se dostane do příznivého prostředí, jako je oslabený imunitní systém, alergeny, psychický/fyzický stres atd..
V době Dr. Hahnemanna byly nemoci jednoduché a monomiasmatické, ale s rostoucí modernizací, znečištěním, potlačováním vnějších projevů choroby a umělým způsobem života a bydlení se objevují případy multimiasmatických projevů, jako jsou: alergie, psychosomatické poruchy, autoimunitní poruchy, lupénka, zhoubné nádory.
Vyléčený případ oční alergie
Na kliniku se dostavila 20letá pacientka, která měla červené a pálící oči. Její anamnéza byla následující:
Před rokem začala nosit kontaktní čočky. Pokaždé, když si nasadila kontaktní čočky, během několika hodin jí oči zčervenaly, což ji přimělo čočky vyjmout. I po vyjmutí čoček zarudnutí pokračovalo a plně se rozvinulo do alergické konjunktivitidy se žlutým výtokem z očí. Samoléčba přestala přinášet úlevu. V důsledku toho musela pacientka při každém záchvatu alergické konjunktivitidy navštívit očního lékaře.
Většinou přestala používat kontaktní čočky, ale občas neodolala a nasadila si je. To vyústilo v další návštěvy lékaře, který jí předepsal různé léky, po nichž se cítila ospalá a měla žaludeční potíže.
Zdravotní anamnéza:
Anamnéza potlačení ekzému v dětství, „vyléčeného“ steroidy k zevní aplikaci.
Anamnéza oboustranného zápalu plic ve věku 2 měsíců – léčena vyššími dávkami antibiotik. Byla rezistentní na mnoho antibiotik.
Anamnéza bradavic a alergické bronchitidy ve věku 8-15 let. Byla vyléčena ájurvédskou léčbou. Nyní již žádná bronchitida.
Náchylnost k nachlazení.
Rodinná anamnéza:
Matka – otorhea, cukrovka. Otec – hypertenze. Bratr- alergická rýma.
Teploty :Zimomřivý pacient. Dává přednost koupání v teplé vodě, preferuje teplé jídlo, dává přednost přikrývání po celý rok, oblíbené období – zima, větrání vyžaduje pouze v létě.
Chuť na: Pikantní slaná jídla, kyselé věci, sladké. Averze: Zelí, brambory.
Mysl : Vysoce podrážděná povaha, rozpory zhoršují duševní i tělesnou pohodu, impulzivní, úzkostný.
Vysoká dívka s dlouhým krkem a černými kruhy kolem očí.
Chuť k jídlu má poměrně dobrou, jí zdravou stravu, ale přesto se cítí unavená a musí občas užívat B-komplex a doplňky železa.
Následující klíčové symptomy vedly k mému prvnímu receptu: Pacientka byla v té době v akutní exacerbaci. Černé kruhy kolem očí s anamnézou vadné asimilace potravy, náchylnost k nachlazení, zánětlivé stavy očí, hádky zhoršují psychické a fyzické symptomy, podrážděná mysl.
Nejprve bylo předepsáno Natrum Muriaticum 200,4 dávky, následně placebo (homeopaticky nemedikované cukrové pilulkyy, pozn. překladatele) po dobu 13 dnů.
Druhá návštěva:- Pacientka se vrátila za 2 týdny. Konjunktivitida zcela ustoupila. Informovala mě, že do týdne od zahájení homeopatické léčby zmizelo zarudnutí očí.
Druhý předpis byl Thuja 200, 4 dávky, následované placebem po dobu 13 dní (sykosa – anamnéza bradavic v dětství.).
Třetí návštěva: Placebo po dobu jednoho měsíce.
Čtvrtá návštěva: Tuberculinum 200, 4 dávky, následované placebem po dobu jednoho měsíce (tuberkulosní miasma – interkurentní lék). Pacientka měla smíšené miasmatické pozadí, alergické sklony, náchylnost k nachlazení. Tuberculinum skvěle funguje u alergických pacientů.
Pátá návštěva: Natrum Muriaticum 200, 4 dávky, následované placebem po dobu jednoho měsíce.
Šestá návštěva: Pacientka sdělila, že cítí více energie. Minulý týden nosila kontaktní čočky a nezaznamenala žádné zarudnutí očí ani výtok. Už 4 měsíce se neobjevily žádné záchvaty nachlazení.
Předepsal jsem Tuberculinum 1m, 2 dávky, následovalo placebo po dobu jednoho měsíce.
Sedmá návštěva: Jedna epizoda nachlazení mezi 6. a 7. návštěvou – tato epizoda byla léčena Belladonnou 200. Předepsal jsem placebo po dobu jednoho měsíce.
Osmá návštěva: Nat Muriaticum 1m, 3 dávky – následovalo placebo po dobu jednoho měsíce. Důvod: Černé kruhy kolem očí s anamnézou vadné asimilace potravy, náchylnost k nachlazení, zánětlivé stavy očí, rozpory zhoršují psychické a fyzické symptomy, podrážděná mysl.
Devátá návštěva: – Pacientka je přecitlivělá na kritiku a je impulzivní. Recidivující onemocnění. Rodinná anamnéza diabetu ukazovala na Carcinosin.
První předpis byl vydán 13. března 2003. V listopadu 2003 jsem pacientku zhodnotil následovně:
Pacientka začala používat kontaktní čočky po čtyřech měsících léčby. Za posledních osm měsíců se u ní nevyskytla jediná epizoda alergické konjunktivitidy. Pacientka pociťovala zvýšenou energii a v posledních pěti měsících neužívala žádný vitaminový doplněk. Citlivost na nachlazení se snížila téměř o 60 %, ale nezmizela úplně.
Není třeba dále pokračovat v léčbě oční alergie, nicméně je dobré, aby dostala další konstituční miasmatickou léčbu pro svou nosní alergii – protože alergie je autoimunitní porucha9.
Rozhodl jsem se tuto pacientku sledovat dalších šest měsíců s konstituční léčbou.
Jsem rád, že s pomocí osmiměsíční homeopatické léčby byla schopna nosit kontaktní čočky bez obav z oční alergie.
REFERENCE
- Key B. Allergy and allergic diseases. Part I. N Engl J Med. 2001;344:30–37.
- Ono SJ, Abelson MB. Allergic conjunctivitis update on pathophysiology and prospects for future treatment. J Allergy Clin Immunol. 2005;115(1):118–122.
- Hussain A, Awan H, Khan MD. Prevalence of non-vision-impairing conditions in a village in Chakwal district, Punjab, Pakistan. Ophthalmic Epidemiol. 2004;11(5):413–426.
- Fonacier L1, Luchs J, Udell I. Ocular allergies. Curr Allergy Asthma Rep. 2001 Jul;1(4):389-96.
- Friedlander MH. Ocular Allergy. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2011;11(5):477–482. doi: 10.1097/ACI.0b013e32834a9652.
- Rothman JS, Raizman MB, Friedlaender MH. In: Cornea. Fundamentals, diagnosis, and management. 3. Krachmer JH, Mannis MJ, Holland EJ, editor. St Louis: Mosby Elsevier; 2011. Seasonal and perennial allergic conjunctivitis; pp. 570–571.
- Ventocilla M. Allergic Conjunctivitis Medication.http://emedicine.medscape.com/article/1191467-medication ( Assessed on 2017.03.14)
- https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-scientists-find-link-between- allergic-autoimmune-diseases-mouse-study
Napsat komentář