Léčba ekzému
Pacientka 4,5 let s ekzémem na horních i dolních končetinách, proměnlivý po celém tělíčku. Občas má slabou sinusitidu, jinak neměla doposud žádná onemocnění. Je prvorozená, chtěná, jedináček. Matka ekzém od narození, v současnosti jej má občas v mírné formě mezi prsty na rukou. Babička matky malé pacientky byla léčená na TBC. Z otcovy strany otec zemřel na rakovinu. Byla kojená do dvou let. Během této doby byla bez jakýchkoliv problémů, občas se na rukou objevily náznaky ekzému, které však po intenzivnějším promazávání dětským olejíčkem ustoupily.
Po ukončení kojení během měsíce ekzém silně vyrazil na rukou, mírněji v ohybech dolních končetin. Velice často frekvence nočního škrabání a neklidu korelovaly s frekvencí ukončeného kojení (před usnutím, o půlnoci a v ranních hodinách ve 3 a mezi 5. a 6. hodinou.) Byl jí doporučen homeopat v Praze, kam s ní rodiče pravidelně jezdili. Ve 2,5 letech při prvním pobytu u moře dostala virózu s horečkou a afty v dutině ústní. Tato zanícená ložiska si přenesla do rozškrabaného ekzému. Dostávala různá homeopatika v potenci 200C a po zhoršení jí byla podávána Calcarea c., Pulsatila a Natrum m. v potenci 15C souběžně! Dále Arsenicum iod. 15C. Během půl roku nastalo období probdělých nocí, plných silného svědění a škrabání. Nebylo zde dodrženo pravidlo, jeden lék v jednom čase!
Otec pacientky zavrhoval léčbu homeopatií od prvopočátku. Z tohoto důvodu, ale i z důvodu velkého zhoršení, se přešlo k léčbě alopatické, bez kortikoidů. Během 6 měsíců došlo k výraznému zlepšení. Ložiska ekzému se zmenšila, některá ustoupila, snížila se frekvence a intenzita nočních drásání. Po půl roce však léčba začala stagnovat. Pacientce přestali podávat alopatické léky a nastalo období čištění organismu přírodní cestou. Nasazená dieta, při které byly ze stravy vyloučeny složité cukry (podáván byl pouze hroznový cukr, a to v omezené míře) a mléčné výrobky. Jako podpůrná léčba byly používány přírodní produkty na posílení imunity a pročištění organismu (Chlorela a Almykon). Během 3 měsíců nastalo opět zlepšení. Stále však ekzém přetrvával se škrabáním hlavně v noci.
Po konzultaci s matkou jsme společně přistoupili ke konstituční homeopatické léčbě.
13. 9. 2003 přednášel v Praze Dr. Tinus Smits mimo jiné i SACCHARUM OFFICINALE. Bylo to přesně na zavolanou, protože tento lék není tak dobře popsán v MM a nevyšel by mi ani v repertorizaci. Bez této přednášky bych zřejmě tento lék nepodala.
SACCHARUM OFFICINALE
Esence LÁSKA – mít rád sebe – strach, že vás opustí matka, sebeláska souvisí s opuštěním.
Velká chuť na sladké, čokoládu, velký hlad nebo problém s jídlem. + ANO
Nemůže být sám – žádá si pozornost. + ANO
Hodně mluví, chtějí lásku a pozornost. + ANO
Strach, že je opustí matka. Brečí, když se ztratí z dohledu. + ANO
Reaktivace – stav SACCHARA je, když matka nechá dítě dva dny s babičkou a ztratí tak jeho důvěru. + ANO
Mohou to být i adoptované děti. (Ne v tomto případě.)
Bledá, problém s jídlem. + ANO
Má potřebu chování, mazlení, stesk po domově. + ANO
Proměnlivé nálady. + ANO
Nerozhodnost. NE
Podrážděnost po ránu, pak je v pohodě. Pomalu se budí. + ANO
Neklidná – cukr je rychlý (Je velmi neklidná při usínání.). + ANO
Slabost, pocit osamění. (Slabost a podrážděnost po ránu.) + ANO
Teplokrevná , vystrkuje nohy z peřiny. + ANO
Suchost kůže, vlasů. Suché cukrové flíčky na pažích. + ANO
Suchost v ústech, vagíny. (Nebylo pozorováno.)
Nechce spát přes den. + ANO
Chodí spát až s rodiči, nechce spát sama. + ANO
Kouše si nehty. NE
Citlivá na výtky, neposlušná. + ANO
Brnění v nohách a v pažích (neklidné končetiny při usínání). + ANO
Potí se hlavně v noci (je jí teplo, proto se odkopává) + ANO
Mohou mít i opačné symptomy: anorexie, nežárlí, lhostejnost k matce, nejsou citliví na bolest, zimomřiví, chtějí být sami.
SACCHARUM OFFICINALE přednesené Dr. Tinusem Smitsem bylo konstitučně přesně pro moji malou pacientku v tuto chvíli!
29. 3. 2003 dostala Saccharum offic. C30
Došlo k zhoršení ekzému, ale k zlepšení psychickému, čehož si všiml i její otec, který v té době nevěděl o její nové homeopatické léčbě.
12. 4. 2003 zlepšování ekzému až nečekaně.
19. 4. 2003 začíná spát sama, již se tolik neškrabala.
Lék jsme opakovali ještě 2× při mírném zhoršení během roku.
20. 6. 2004 došlo zhoršení ekzému, návrat k plačtivosti, závislosti na matce, nechce jít sama spát.
Dostala Saccharum o. 200C. Dva dny nato byli pozváni k dětské lékařce, kde byla očkována trojkombinací tetanus, záškrt, černý kašel. Vzniklá reakce byla silná. Nastal návrat silného ekzému, jaký měla před začátkem léčby a příznaky jako při chřipce. Navíc měla silné svědění, hlavně na bradě.
Nevěděla jsem, zda zvýšená reakce byla na Saccharum o. 200C nebo na očkování. Víme však, co umí udělat očkování s citlivými typy. Přesto jsem nepodala nic proti očkování. Nechtěla jsem riskovat další zhoršení. Postupně odezněla silná reakce a nastala stagnace již předešlého stavu.
2. 8. 2004 jsem podala opět nižší potenci Saccharum o. 30C. Po tomto podání již nenastala žádná reakce ani k horšímu ani k lepšímu.
26. 9. 2004 jsem se rozhodla pro MORGAN PURE 30C podle Dr. Malcolma – pokud dobře vybraný lék nefunguje. Pak odjela s rodiči na tři týdny k moři. Ekzém se zlepšil i proměnlivé nálady byly lepší. Matka se zmínila, že se jí spouštěla několikrát, většinou v noci, krev z nosu, a to nejen v poslední době. Tehdy jsem začala pomýšlet na PHOSPHORUS:
Přecitlivělá, soucitná, stále její velká závislost na matce, nechce spát sama, v noci přelézá do postele k rodičům, suchost a svědivost pokožky (Už ne ten silný svědivý a pálivý ekzém, jak jsme ho znali dříve), lekavost, velká touha po společnosti a velká zvídavost. Strach ze tmy, samoty, bouřky. Velká chuť na zmrzlinu, studené mléko, sladkosti.
1. 12. 2004 dostala vzhledem nejen k epistaxi, PHOSPHORUS 30C. Po krátkém zhoršení ekzému došlo k zlepšení. Je i více samostatná. Ekzém už skoro vůbec nemá, je z 95 % zlepšen. Jen občas se jí ukáže suchý malý flíček, sama chodí večer spát do své postýlky, celkově je v pohodě. Zasahovat zatím není třeba, čekáme.
Napsat komentář