Kopřiva, skvělá pomocnice (nejen) v homeopatii

8.5.2019 | Mgr. Tereza Ledererová | redakce@homeopatie.cz | Homeopatika

I když kopřivu často vnímáme jen jako otravný plevel, její zdravotní účinky jsou významné. V homeopatii se používá hlavně Urtica urens, neboli kopřiva žahavka, která se od kopřivy dvoudomé běžněji rostoucí v našich zahradách liší především nižším vzrůstem a větší žahavostí.

Urtica urens

Homeopaticky se používá v nízkých potencích. Je užitečná při akutní alergické reakci z jídla, kdy je kůže zarudlá a svědí, objevují se velké pupínky a uvolňuje se histamin, podobně jako u Apisu, zvlášť po ústřicích, jahodách a podobných věcech. Obličej otéká a hrdlo se uzavírá. Často nejprve podáme Apis, ale pokud nezabírá, uvažujte o Urtice urens. Je to výborný příklad zákona podobného. Kopřivku, kterou rostlina vyvolává při dotyku nebo i požití za syrova, zároveň léčí homeopaticky potencovaná rostlina, anebo odvar z rostliny.

Urtica je druhý lék na popáleniny hned po Cantharisu. Více je indikována na rudé popálení od slunce, kdy se člověk pohne a cítí píchavou nebo pálivou bolest. Calendulu použijete na popáleniny pokud hrozí infekce při hlubokých popáleninách.

Je to lék na dnu. Podáním Urticy fyziologicky manipulujete s kyselinou močovou v krvi. Dr. Burnett podával pacientům s dnou tinkturu Urticy urens a uzdravil jich tolik, že mu začali říkat doktor Kopřiva. Podával pět až deset kapek denně.

Na problémy s kojením je výborná jak tinktura, tak nízké potence. Kopřiva podporuje vylučování. Boerick ji však doporučuje i pro zastavení tvorby mléka po odstavení. A když jsme u vylučování, uvádí se, že si kopřiva umí poradit také s ledvinovým pískem (kameny).

Je to také lék na slezinu. Slezina je zvětšená, bolestivá, často se to pojí s virovými infekcemi jako je žloutenka nebo mononukleóza. Podle Boericka je kopřiva indikována při bolesti hlavy doprovázené bolestí ve slezině nebo při horečce s bolestí břicha.

V lidovém léčitelství je oblíbený čaj z kopřivy. Je to hotový životabudič, energizuje a působí na tělo velmi komplexně. Pomáhá při únavovém syndromu, má protialergické a protizánětlivé účinky. Specificky ho pak lze užívat na podporu kojení nebo proti anémii. Dále snižuje hladinu cukru v krvi a používá se k jarní očistě. Kopřivové tonikum údajně posiluje vlasy a zevně se rostliny kopřivy s oblibou používali při revmatismu (šleháním revmatických oblastí). Má diuretické účinky, což se hodí například při otocích, a používá se pro posílení jater a žlučníku.

Kopřivu je možné používat jako polyvitaminózní prostředek a pro úpravu střevní mikroflóry podobně jako zeleninu.  Listy kopřivy jsou součástí zdravého jídelníčku, upravují se například jako špenát. Pro konzumaci se musí kopřiva převařit, jinak budete mít kopřivku v hrdle a možná i jinde. Čaj se připravuje z mladých rostlin a konzumuje co nejdříve po uvaření. Kopřivový zápar je výtečný i proti škůdcům a posekané a zapařené kopřivy v kompostu jsou výtečným krmivem pro žížaly, které jsou v půdě poslední dobou čím dál vzácnější.

Zdroje:
Materia medica, Dr. Robin Murphy, nakl. Alternativa 2009
Materia medica s repertoriem,  W. a O. Boericke, nakl. Alternativa 1995
Naše rostliny v lékařství, MUDr. Jaroslav Korbelář Csc., Zdeněk Endris, nakl. Avicenum 1981

Domácí příručka homeopatie od A do Z

Americký homeopat Alan V. Schmukler má velké zkušenosti v léčbě a výuce a je také známým publicistou. Působí jako hlavní redaktor mezinárodního odborného časopisu Hpathy.com se sídlem ve Philadelphii. Jeho kniha přinese přehledně utříděné informace jak těm, kteří homeopatii již používají v rodině, při svépomoci nebo v profesionální praxi, tak i nováčkům, kteří teprve uvažují o uvedení této jemné a účinné metody do svého života.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *