Kokosový olej je zdravý, ale všeho s mírou
Kokosový olej je některými lidmi nazýván „superpotravina“, jinými „jed“. Slovo „superpotravina“ je celkem nicneříkající, ale zjevně budí hodně soutěživosti a tím i nenávisti mezi výrobci jiných tuků, nebo „superpotravin“. Není divu, že se na kokosový olej začala soustředit pozornost a hledání jeho vad se stalo dokonce předmětem výzkumu na Harvardu. Tam se však jako jediný „problém“ ukázalo, že má vysoký podíl nasycených tuků (podobně jako máslo nebo sádlo), a tudíž, podle teorií, které jsou dnes již zastaralé, způsobuje ucpávání cév a může vést k srdečnímu selhání.
Podle nejnovějších výzkumů jsou ale nasycené tuky poměrně neškodné, jak se dočteme v článku v British Journal of Sports Medicine pod titulkem „Nasycené tuky neucpávají cévy: koronární srdeční onemocnění je stav chronického zánětu, jehož riziko se dá efektivně snížit úpravou životním stylu“, anebo na stránkách National Center for Biotechnology Information, kde se píše, že „Zjištění, která se nashromáždila od roku 1990, nás informují o tom, že role nasycených mastných kyselin při vzniku koronárního srdečního onemocnění byla velmi zveličena. … Rafinované uhlovodany, zejména cukrem slazené nápoje, zvyšují riziko tohoto onemocnění.“ Jinými slovy nasycené tuky jsou poměrně neškodné, zatímco rafinovaný cukr nebezpečí infarktu zvyšuje.
Lékaři a vědci doporučují nahrazovat nasycené tuky nenasycenými. Jenže výsledky výzkumů role nenasycených tuků omega-3 a omega-6 při onemocněních jako je infarkt nebo cukrovka jsou také velmi nejednoznačné. British Medical Journal uvádí, že podle studie z r. 2017 mají rostlinné omega-3 tuky nepřímou souvislost s diabetes typu 2, zatímco živočišné omega-3 tuto souvislost nemají. Výživový experti pak upozorňují na potřebu udržovat správný poměr všech těchto druhů tuků, ať už nasycených či nenasycených.
Pozitiva kokosového oleje
Kokosový tuk má nepopiratelně několik pozitiv. Především jsou to jeho mírně protizánětlivé účinky a schopnost upravit metabolismus. Silně antioxidační účinky má MTC olej, který se v malém množství v panenském kokosovém oleji vyskytuje. Je velký rozdíl v tom, jestli konzumujete panenský kokosový olej, anebo rafinovaný. Rafinovaný ztrácí vůni kokosu i řadu živin a pozitivních účinků. Koncentrované extrahované oleje typu MTC nebo CBD (z konopného oleje) mají silné zdravotní účinky a při jejich užívání je třeba obezřetnost, případně konzultace s nějakým výživovým odborníkem.
Pozitivní účinky panenského kokosového oleje na pleť a vlasy jsou všeobecně uznávány. Doporučuje se pro péči o suchou nebo ekzematickou pokožku, pro lesk a vyživení vlasů (v ajurvédě se však na vlasy doporučuje olej z tzv. King’s coconut – královský kokos). Známý a vědecky ověřený je i jeho účinek proti kvasinkovým infekcím. Má obecně fungicidní, protizánětlivé a k tomu navíc antioxidační účinky, což může mít vliv např. na úpravu střevní flóry a kvalitu pleti.
Závěrem
Zvážím-li pro a proti kokosového oleje, docházím k závěru, že zdravým olejem je, stejně jako například máslo. Může být jeho dobrou náhražkou při intoleranci laktózy. Není třeba k němu vzhlížet jako k potravinovému božstvu, ale ani není třeba ho démonizovat. Je zdrojem mnoha živin a namazat si panenský kokosový olej na chleba místo másla, nebo si ho přidat jen tak do jídla je v pořádku. Rozhodně je to zdravější, než dát si na chleba sladkou marmeládu, nebo sníst sladký koláč z bílé mouky, případně přeslazené opečené müsli s homogenizovaným mlékem.
Samozřejmě existuje celá řada dalších zdravých olejů – olivový, dýňový, konopný, atd., které chutnají v salátu nebo ve vegetariánských pomazánkách výborně. Nejzdravější je však konzumovat celá neupravovaná semena (nejlépe namočená), ze kterých získáme mnohem více živin než ze samotného oleje – to platí i o kokosu.
Zdroje:
https://www.bmj.com/content/361/bmj.k2139
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5805166/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20645831
https://draxe.com/nutrition/fats-and-oils/coconut-oil-benefits/
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCOUTCOMES.112.967778
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190128105230.htm
https://www.health.harvard.edu/blog/is-there-a-place-for-coconut-oil-in-a-healthy-diet-2019011415764
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/coconut-oil
Diskuze k článku (1 komentář)
Maria (22.10.2019 v 16:17)
Dobry den,
chcem poprosit o doporucenie lieku od bolesti hlavy teda migreny, myslim, ze je to chronicka a pravde podobne dedicna lebo moj otec tiez tieto bolest maval. Dakujem Simnovicova