Jak na dobré trávení a imunitu
Také hledáte přirozenou cestu, jak zlepšit svou imunitu, nebo svých dětí, a máte dost nakupování drahých probiotik a laktobacilů v lékárně? Přírodním procesem kvašení vznikají tyto cenné látky například v kysaném zelí, nebo jogurtech. Těm, kteří nemají tyto potraviny zrovna v oblibě, by se mohl zamlouvat jednoduchý recept od Hanky Zemanové vhodný i pro děti. Všechny suroviny, které jsou na našem trhu dostupné, doporučuje Hanka používat v biokvalitě.
Přes noc namočené vločky, aneb fermentovaná snídaně
2 porce:
100 g jemných ovesných vloček
4 lžíce rozinek, tj cca 50 g
2 lžíce semínek (loupané konopné semínko, slunečnice, dýně nebo sezam)
1 lžička lněného semínka (ideálně předem lehce podrceného v hmoždíři či suribači misce)
hrstička vlašských ořechů
250 ml studené vody
1. Vločky smíchané se semínky a rozinkami zalijte večer studenou vodou a nechte přes noc (ideálně 8–12 hodin) v kuchyni překryté utěrkou nebo talířkem. Můžete přidat i vlašské ořechy, ale nemusíte. Zkoušejte různé kombinace. Já dávám pravidelně loupané konopné semínko, len a často i vlašské ořechy, protože nám po namočení moc chutnají. Lněné semínko si drtím těsně před namáčením, nebo ho přidávám celé. Nadrcený len vám předá cenné mastné kyseliny, ale doporučuji kupovat jen celé lněné semínko a drtit ho až před použitím, protože rychle žlukne.
2. Ráno máte snídani hotovou. Díky fermentačním procesům, které se přes noc pod utěrkou udály, budou vaše vločky snadněji stravitelné, plné zdravých laktobacilů a navíc příjemně nasládlé. Dokonce ani naše holčičky, které si tak rády dávají na kaše různé siroupky, si tyhle vločky už nedochucují – ale musí v nich být hodně rozinek.
Moje rada
Pokud ráno odcházíte velmi brzy a váš metabolismus ještě není na snídani připraven, pak si vločky zalijte večer do zavařovací sklenice a druhý den si je vezměte s sebou. Já si směs míchám i tehdy, když jedeme někam na dovolenou a vím, že budu mít občas chuť na alternativu k hotelové snídani…
Cenná fermentace
Tímto způsobem získáte fermentované neboli jemně kvašené vločky. My je máme doma moc rádi. Mám zkušenost, že někteří lidé mají po vařené ranní obilné kaši pocit únavy a těžkosti. Konzistence fermentovaných vloček je lehčí a svěžejší, a proto je příjemnější i pro lidi, kterým kaše nevyhovují. Navíc jde o dobře stravitelnou snídani. Dokonce i namočená semínka se stanou stravitelnějšími a množství živin v nich se zvyšuje. A cenné laktobacily, které vznikly díky nočnímu kvašení, posilují střeva a imunitní systém! Je to skvělá varianta i pro případ, že ráno nemáte moc času na vaření snídaně nebo když se děti musí někdy vypravit do školy samy.
Text pochází z Nové Biokuchařky Hanky Zemanové, vydalo nakladatelství Smart Press.
Napsat komentář