Homeopatická léčba lupénky
Pětatřicetiletá pacientka přichází s lupénkou, její ložiska má rozesetá po celém trupu a končetinách. Poprvé se nemoc objevila už v dětství na loktech a v hlavě, tenkrát ale nebyla diagnostikována a sama zmizela. Druhou ataku nemoci prodělala pacientka po dokončení vysoké školy v 24 letech, tenkrát jí pomohla homeopatka, ale názvem léku si nebyla jistá. Nyní se nemoc projevila po skončení mateřské dovolené, v době nástupu do nového zaměstnání a v době rekonstrukce bytu, kdy musela dočasně bydlet v napjaté situaci u tchánů. Jinak nebývá často nemocná, poslední dobou prodělala dvakrát angínu, občas mívá opar pod nosem.
Homeopatické vyšetření:
Má ráda slané a kyselé, čokoládu si dá taky, ale preferuje chlebíček před zákuskem, miluje slané chipsy, kyselé okurky, utopence, vypije i octový lák z okurek. Ovoce má naopak ráda hodně sladké. Pije dost teplý čaj a vodu, večer si dá ráda skleničku vína a jednu cigaretu, příležitostně pivo, kávu pije jen občas. Potí se málo, při sportu spíše rudne. Špatně snáší horko, schovává se před sluncem do stínu, musí nosit pokrývku hlavy na slunci. Moře ji neláká, sice ráda plave, ale nebaví ji ležení na pláži. Zimu snáší celkem dobře. Spí dobře a dlouho, je typický skřivan, budí se kolem páté hodiny ráno a po probuzení je hned čilá. Má strach z pavouků, z brouků a trému ze zkoušek a z veřejného vystoupení.
Povahově je typický introvert, mezi známými je společenská, mezi cizími lidmi je pozorovatel. Na druhé lidi působí jako nepřístupná, odtažitá. Má sestru a dvě kamarádky, mateřskou dovolenou trávila více o samotě s dětmi, nechodila do mateřských center. V menší skupině je vůdčí, pokud je donucena k veřejnému projevu, mluví vždy potichu. Změny jí dělají problém, např. si dlouho zvykala na střední škole na internátě. Je realista a obecně v problémech vidí spíš tu horší variantu. Je citlivá na hluk a na pachy, je velmi soucitná, často dělá druhým lidem vrbu. Je spíš nepořádná, nevadí jí rozházené věci. Je nerozhodná, v práci je trpělivá, ale doma na děti často křičí. Potřebuje rodinu a zázemí, není cestovatelský typ, celkově je spíš opatrná. S rodinou ráda sportuje a chodí do přírody. Citová zranění sice odpustí, ale pamatuje si je celý život. Má pocit ukřivděného prostředního dítěte, to se jí otvírá vždy při návštěvě rodičů. Útěcha ji ale zhorší, při problémech vyhledává samotu.
Průběh léčby:
Z analýzy případu celkem jasně vychází konstituční lék Natrum muriaticum, podala jsem potenci 30 CH. Na první kontrole po šesti týdnech se lupénka lehce zlepšila, stará ložiska se zahojila, ale objevila se nová ložiska na dolních končetinách. V nové práci si postupně zvyká. Podala jsem další dávku Natrum muriaticum 30 CH. Po dalších dvou měsících pacientka hlásí, že celkově lupénka velmi svědila. Začala se ztrácet ložiska na hrudníku a na břiše, na dolních končetinách se ale objevují ložiska nová. Podala jsem třetí dávku Natrum muriaticum 30 CH. Po ní došlo k výraznému ústupu choroby, ale k úplnému vyčištění ložisek lupénky vedla až pátá dávka léku, tj. deset měsíců po zahájení homeopatické léčby. Současně se pacientka cítila psychicky v pohodě, byla zdravá a zmizely menstruační bolesti.
Diskuze k článku (1 komentář)
Martina Harvancová (6.3.2023 v 5:39)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké bylo dávkování? Zůstalo stejné 5 kuliček/2x denně? Děkuji za odpověď