Eizayagův vrstvový model vývoje nemocí

27.1.2021 | Julian Winston | autori@homeopaie.cz | Metoda | 5 komentářů

Eizayagu jsem poznal v USA na jednom z jeho seminářů. Podělím se s vámi s jeho fascinujícím modelem, který obvykle používám na vysvětlování „zdraví a nemoci“ alopaticky orientovaným lidem.

Eizayagova představa má podobu trojúhelníka stojícího na špičce, kde jednotlivé vrsvy jsou paralelní se základnou. Základna nahoře je „narození“ a špička dole je „smrt“.

NAROZENÍ

Úroveň 1: Země (terén)

Představuje zděděnou genetickou výbavu, kterou si člověk přinesl do života. Jde o různé predispozice k pozdějším nemocem – například k alergiím. Léky, které působí na této úrovni jsou NOSODY. Někdy je potřeba tuto úroveň léčit, někdy to potřeba není.

Úroveň 2: Konstituční

Představuje to, jaký je člověk, když se narodí. Tyto věci nemohou být změněny – struktura kostí, postava, barva kůže a očí, vlasů a podobně. Je pouze několik léků, které působí na této úrovni. Většina dětí je tlustých, propocených a mají rády mléko, většina tedy sedí na Calc. Carb. Některé potřebuí Sulphur, některé Phosphorus. A některé potřebují jejich kombinaci, jak vidíme třeba u Calc. Phos, nebo Calc. Sulph.

Úroveň 3: Základní/bytostná

Tato úroveň přichází během života. Dítě křičí. Matka si řekne „Teď nemám čas, aspoň se naučí chvíli počkat“. Dítě si myslí „Já brečím a ona nepřichází. Jsem opuštěný.“ A stává je závislou, ufňukanou Pulsatillou. Tyto vrstvy se mohou skládat jedna na druhou – ztráta přítele ve škole může vést ke vzniku Nat. Mur a podobně.

Až doposud žádná z těchto úrovní není léčitelná tradiční medicínou. Není to nemoc v běžném smyslu. Jedině homeopatie zde může pomoci s nastolením rovnováhy.

Úroveň 4: Patologie fyzických tkání

(léčitelná, reverzibilní, vyléčitelná)

Nyní člověk začíná projevovat fyzickou patologii. V tuto chvíli může konvenční medicína mít dojem, že může pomoci. Homeopaticky lze tuto úroveň vyléčit až do bodu, kdy je patologie kompletně odstraněna.

Úroveň 5: Patologie fyzických tkání

(léčitelná, ireverzibilní, částečně vyléčitelná)

Na této úrovni vidíme případy tuberkulózy, kde už došlo k poškození plic, které není reverzibilní, nebo jde o alkoholiky se závažným poškozením jater a podobně. Patologický proces může být léčen a vyléčen, ale organické poškození tkání již nelze zvrátit. Pacientovo zdraví zůstává poškozeno.

Úroveň 6: Patologie fyzických tkání

(neléčitelná, ireverzibilní, nevyléčitelná)

Fyzická patologie už postoupila tak daleko, že jediné, co může homeopatie nabídnout, je paliace.

SMRT


Eizayaga zdůrazňuje, že chybou mnoha „Kentiánů“ je, že podávají lék z úrovně Základní/bytostné namísto aby podali lék na úrovni Patologie fyzických tkání. Příklad, na kterém to ukazuje, je milá, příjemná žena, která se snadno rozpláče, která přichází s menstruačními problémy charakterizovanými provazcovitým výtokem.

Pokud budete léčit Základní vrstvu (zde například Pulsatillou), tak se pacientka sice bude cítit lépe, ale výtoku se nezbaví. Vrstva Patologie musí být léčena první (Kali-bi) a pak teprve vrstva Základní.

Takže nejprve je potřeba léčit Patologii, pak vrstvu Základní. Pak možná další pod ní ležící Základní a to tak dlouho, až se dostanete do Konstituční, nebo nastane blok a vy budete muset jít na Terén a vyčistit to nejprve tam (Nosodou).


Dr. Francisco Xavier Eizayaga (1923-2001) byl argentiský homeopat, jehož přínos homeopatii velmi rychle dosáhl mezinárodního věhlasu.

Pozn. překladatele: Tento článek je jen nástin Eizayagovy propracované teorie. Prosím ctěné čtenáře o vyjádření, zda to považujete za zajímavé a zda by stálo za to na toto téma přeložit a zveřejnit daleko, daleko obsáhlejší materiál jak o vlastním modelu, tak o tom, jak se používá v praxi. Dejte nám prosím vědět do komentářů nebo mailem (redakce@homeopatie.cz).

 

Zdroj: www.wholehealthnow.com

Homeopatické klinické repertorium – John Henry Clarke

Klasik britské homeopatie (1853 -1931), autor rozsáhlé materie mediky, Slovníku homeopatické materie mediky, nashromáždil za více než padesát let praktikování homeopatie mnoho klinických zkušeností. Z nich sestavil stručné a praktické repertorium, určené pro rychlou orientaci v případu. Má několik částí. První z nich je klinické repertorium, kde jsou abecedně řazeny diagnosy, části těla, pocity, tělesné funkce ap., a to vždy ve vztahu k patologii. Druhou částí je repertorium příčin, kde jsou hesla vztahující se k etiologii onemocnění, jako např. duševní úsilí, elektrický šok, různé typy zranění, zklamaná láska, chlad, přejídání… Třetí částí je repertorium povah, dispozicí, konstitucí a stavů – pojednává o osobnostních rysech ve spojení s léky, např. zlomyslnost, štíhlost, sykotická konstituce, romantický. V další části jsou pak vztahy mezi léky, v tabulkách nalezneme léky kompatibilní, antidotující, dobře následující ad. Rubriky obvykle obsahují menší množství léků, často jen jeden, a ve srovnání s kentovsky komponovanými repertorii (též syntetickými) zde v podobných rubrikách nezřídka najdeme odlišné léky.

Knihu můžete zakoupit zde

Diskuze k článku (5 komentářů)

Tomáš Volfschutz (8.3.2021 v 13:30)

Děkuji za příznivý ohlas. Obsáhlejší materiál připravím a během dohledné doby jej publikujeme.

Adam Havlín (26.2.2021 v 13:28)

Jsem pro obsáhlejší materiál.

Jitka Nekolová (22.2.2021 v 8:54)

Také bych byla pro přeložení dalších informací, tohle téma by jistě vydalo i na obsáhlý seminář.

Rudolf Sehnal (18.2.2021 v 8:04)

Děkuji za popis zajímavého přístupu k výběru vhodného léku. Také bych se teorii dozvěděl více podrobností.

Karolína Rossí (1.2.2021 v 21:19)

Dobrý den, za mě by určitě stálo za to přeložit více materiálu. Už tento nepatrný úsek z Eizayagovy mě velmi zaujal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *