Allium cepa

24.2.2006 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Homeopatika

Jeden z nejčastějších léků na akutní virózu. Takto jej charakterizuje Clarkeova Materia medica:

Pozn. red.: < zhoršuje; > zlepšuje

Cepa. Cibule kuchyňská. Čeleď Liliovité (Liliaceae). Tinktura z cibule; nebo celá čerstvá rostlina se sklízí od července do srpna.

Klinicky. Konečník – trhliny. Vodnatelnost (ascites). Katary. Nachlazení. Rýma. Kašel. Průjem. Paralýza lícního nervu. Nohy, snadno odřené. Senná rýma. Hernie. Chřipka. Laryngitida. Panaritium. Pneumonie. Úrazy. Černý kašel. Žlutá zimnice.

Charakteristiky.Allium cepa pokrývá více symptomů běžného nachlazení než kterýkoli jiný lék, jak naznačuje všeobecně známá schopnost cibule vyvolat slzení. Vyléčí velké procento případů nachlazení se symptomy v hlavě, ale stavy, které je zejména indikují, jsou: Kašel, nebo nachlazení, nebo bolest hlavy < v teplé místnosti, > na čerstvém vzduchu, < opět při návratu do tepla pokoje. Způsobuje pálení víček, pálení v nose, ústech, krku, močovém měchýři a na kůži. Zánět a zvýšená produkce sekretu na sliznicích: neuralgické bolesti jako dlouhá nit; v obličeji, na hlavě, krku i jinde; < večer; směrem k uchu zevnitř z hlavy. Bolest zubů u A. cepa je > studeným vzduchem nebo omýváním studenou vodou. Odpovídá traumatické neuritidě. Rány se nehojí. Nohy se snadno odřou při chůzi. Dioscorides je doporučuje jako lék na tento problém, a homeopatie jeho pozorování potvrdila. Indikací je touha po syrové cibuli. Niťovité bolesti jsou běžné v různých částech těla a jsou pro A. cepa charakteristické. Niťovité bolesti v obličeji. Levostranná paralýza obličeje byla vyléčena A.cepa. Kašel A. cepa je způsoben šimráním v hrtanu; neustálé nutkání pokašlávat v touze po úlevě. Vyléčilo prudkou katarální laryngitidu; chraptivý kašel s pocitem, jako by se měl roztrhnout hrtan, způsobuje slzení očí. Kašel ze vdechování studeného vzduchu. A.cepa má zívání a ospalost. Sníst syrovou cibuli těsně před spaním je známý lék na nespavost. A. cepa je primárně levostranný lék. Symptomy přecházejí zleva doprava. Levé oko, levostranná paralýza obličeje; levostranná tříselná kýla. Odpočinek <; pohyb>. < Odpoledne a večer; když si lehne. Vlhký studený vítr a počasí = nachlazení a bolest zubů. Ale: studená voda a čerstvý vzduch >; teplá místnost <. Rýpání a sání zubů > bolest zubů. Oči citlivé na dotek.

Vztahy. – Srovnej: Al. Sat., Alo., Conval., Lil.tig., Scilla (botan.); Antidotováno: Arn. (bolest zubů); Cham. (bolesti v krajině břišní); Nux v. (rýma dostavující se v srpnu); Verat. (kolika, se sklíčeností); Thuja (páchnoucí dech a průjem po požití cibule). Pražená káva odstraní pach cibule v dechu. Následováno Calc.c. a Silic. Při polypu. Neslučitelné s: All. Sat., Alo., Scilla. Komplementární: Phos., Puls., Sars., Thuj. Srovnej též: Aco., Chlorum, Ipec.; Lach. (levopravý).

Indikace. – Následky vystavení vlhkému studenému větru a počasí. Jarní nachlazení; senná rýma v srpnu; epidemie spasmického kašle na podzim. Vlhké nohy. Požití zkažené ryby. Zranění. Chirurgické zákroky (jemné vystřelující bolesti po operaci).

SYMPTOMY

  1. Mysl. – Velmi melancholická. – Obává se, že bolesti se stanou nesnesitelnými. – Často velmi úzkostný, s katarem, otupělost intelektu.
  2. Hlava. – Tupost. – Tupá bolest hlavy, s rýmou, < večer; > na čerstvém vzduchu; ale < při návratu do tepla pokoje. – Bolesti ve spáncích, většinou vpravo; zhoršeny mrkáním; postupují přes čelo, horší na levé straně. – Bolest v zátylku, sestupuje na krk.
  3. Oči. – Proud (mírný) slz. – Nadměrné neleptavé slzení; levé oko horší se zarudlou oční bulvou; citlivost na světlo; horší večer. – Pocit, jako by oko viselo na provázku nebo bylo utržené. – Svědění, štípání, pálení v očích. – Pocit únavy v očích, s odporem ke světlu, a koryzou. – Písmena se jeví menší. – Blízké předměty se zdají vzdálené při zívání. – Otoky kolem očí.
  4. Uši. – Bolest ucha. – Výtok hnisu z ucha – Nedoslýchavost.
  5. Nos. – Hojný vodnatý výtok z nosu, s kýcháním, štiplavým pálením, s odíráním nosu a horního rtu. – Hojná koryza, z očí teče, bolest hlavy, pocit horka, žízeň, kašel, třas rukou; < večer a v místnosti; > na čerstvém vzduchu. – Jícha vytékající z nosu; druhé stadium spály. – Krvácení z nosu. – Senná rýma vždy v srpnu, ranní koryza, prudké kýchání, citlivost na vůni květů a slupku broskve. – Polypy v nose.
  6. Obličej. – Paralýza levé poloviny obličeje, také končetin na téže straně.
  7. Krk. – Pocit knedlíku v krku. – expektorace hrudkovitého hlenu zadní stranou nosních dírek. – Bolest v krku postupující do ucha. – Zápach z úst a krku.
  8. Žaludek. –Dravý hlad. – Chuť k jídlu zvýšená nebo snížená. – Silná touha po syrové cibuli; nemůže požít žádnou jinou stravu. – Tlak v žaludku. – Bolest v oblasti vrátníku (pyloru). – Žízeň, s horkostí a koryzou. – Nevolnost; vycházející ze žaludku, postupuje krkem do jícnu. – Slabost, pocit prázdnoty v žaludku. – Kyselé říhání.
  9. Břicho. – Škrundání ve střevech. Velmi páchnoucí flatus. Říhání, se škrundáním a nafouklostí břicha. – Prudké řezavé bolesti v levé dolní části břicha, s častým nucením na moč a pálením při močení. – Bolesti v oblasti jater, šířící se do břicha. – Prudké bolesti v levé části podbřišku, s nucením na moč, moč palčivá. – (Je znám výskyt zaškrcené kýly po nemírném požití vařené cibule.) – Břicho rozepnuté, se škrundáním, nucením, nakonec průjem.
  10. Stolice a konečník. – Průjem po půlnoci a ráno. – Flatus silně páchnoucí. – Hemeroidy, trhavé, škubavé bolesti v konečníku. – Bodání v konečníku. – Trhliny kolem análního otvoru. – Svědění konečníku (červi).
  11. Močové cesty. – Řezavka po mokrých nohou. – Odkapávání nebo vystřikování moči u starých lidí. – Časté a hojné močení. – Moč je červená, se silným nucením a pálením v močové trubici. – Pocit slabosti v měchýři a močové trubici.
  12. Dýchací orgány. –Obtížné dýchání, od tlaku uprostřed prsou; horší večer. – Kašel při vdechování studeného vzduchu. – Katar s ochraptělostí. – Akutní bronchitida postupující zleva doprava. – Šimrání v krku, s bolestí v hrtanu. – Neustálé nucení pokašlávat. Dráždivý kašel ze vdechování studeného vzduchu. – Prudká katarální laryngitida; chraptivý kašel jako by trhal hrtan. – Hodně kýchání; nadechne se z plných plic, stoupne si na špičky a pak pořádně kýchne.
  13. Krk a záda. – Intenzivní bolest v týle. – Mráz běhá po zádech, většinou v noci, s častým močením, následovaným horkostí a žízní.
  14. Horní končetiny. – Hodně bolestí pod pravou lopatkou. – Rozbolavělý, unavený pocit v končetinách, zejména v pažích. – Třes pravé ruky.- Panaritium. – Bolestivé postižení prstů kolem nehtů, červené pruhy táhnoucí se vzhůru po rukou.
  15. Dolní končetiny. – Rozbolavělost; kůže se odírá obuví, zejména na patě. – Bolest na vnější straně pravého palce a levého prostředníku.
  16. Generálie. – Bodání a pálení; bolest. – Bodání (hlava, oči, uši, konečník, kůže). – Pálení (oční víčka, krk, nos, ústa, močový měchýř, kůže) – negativní následky mokrých nohou. Phlegmasia alba dolens (bolestivý bílý edem na dolních konč. V důsledku uzávěru hlubokých stehenních a pánevních žil). – Traumatická neuritida – bolesti prudké a stálé, vyčerpávají pacienta. – Záněty a zvýšená sekrece na sliznicích. – Stařecká gangréna. – Trismus (tonické křeče žvýkacího svalstva znemožňující otevření úst) po úrazu. – Slabý a unavený; musí si lehnout. – Bolesti po celém těle. – Neuralgie způsobená starými zraněními. – Neuralgické bolesti, jako dlouhá nit, v obličeji, na hlavě, krku i jinde; < večer.
  17. Kůže. Bodání jako špendlíky. – Zarudnutí; kopřivka, spalničky, spála, když jsou subjektivní obtíže charakterizovány typickými příznaky kataru. – Panaritium u žen po slehnutí, rudé pruhy táhnoucí se vzhůru po rukou, velmi bolestivé.
  18. Spánek. – Zívání; s bolestí hlavy a křečemi v žaludku; s ospalostí, blízké předměty se jeví vzdálené. -. Otevřená ústa v hlubokém spánku. – Probouzí se ve 2 hod. po půlnoci. – Sny: že je u vody; o bitvách, propastech, hlubokých studnách; o bouřích, vysokých vlnách; otravné u rekonvalescentů.
  19. Horečka. – Puls plný a zrychlený. – Horkost, se škrundáním v břiše, koryzou a žízní. – Stěhovavé bolesti po celém těle, a žízeň. – Zima se střídá s horkem při kataru. Potí se snadno a hojně.

Homeopatické klinické repertorium – John Henry Clarke

Klasik britské homeopatie (1853 -1931), autor rozsáhlé materie mediky, Slovníku homeopatické materie mediky, nashromáždil za více než padesát let praktikování homeopatie mnoho klinických zkušeností. Z nich sestavil stručné a praktické repertorium, určené pro rychlou orientaci v případu. Má několik částí. První z nich je klinické repertorium, kde jsou abecedně řazeny diagnosy, části těla, pocity, tělesné funkce ap., a to vždy ve vztahu k patologii. Druhou částí je repertorium příčin, kde jsou hesla vztahující se k etiologii onemocnění, jako např. duševní úsilí, elektrický šok, různé typy zranění, zklamaná láska, chlad, přejídání… Třetí částí je repertorium povah, dispozicí, konstitucí a stavů – pojednává o osobnostních rysech ve spojení s léky, např. zlomyslnost, štíhlost, sykotická konstituce, romantický. V další části jsou pak vztahy mezi léky, v tabulkách nalezneme léky kompatibilní, antidotující, dobře následující ad. Rubriky obvykle obsahují menší množství léků, často jen jeden, a ve srovnání s kentovsky komponovanými repertorii (též syntetickými) zde v podobných rubrikách nezřídka najdeme odlišné léky.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *