Allium cepa
Jeden z nejčastějších léků na akutní virózu. Takto jej charakterizuje Clarkeova Materia medica:
Pozn. red.: < zhoršuje; > zlepšuje
Cepa. Cibule kuchyňská. Čeleď Liliovité (Liliaceae). Tinktura z cibule; nebo celá čerstvá rostlina se sklízí od července do srpna.
Klinicky. Konečník – trhliny. Vodnatelnost (ascites). Katary. Nachlazení. Rýma. Kašel. Průjem. Paralýza lícního nervu. Nohy, snadno odřené. Senná rýma. Hernie. Chřipka. Laryngitida. Panaritium. Pneumonie. Úrazy. Černý kašel. Žlutá zimnice.
Charakteristiky. – Allium cepa pokrývá více symptomů běžného nachlazení než kterýkoli jiný lék, jak naznačuje všeobecně známá schopnost cibule vyvolat slzení. Vyléčí velké procento případů nachlazení se symptomy v hlavě, ale stavy, které je zejména indikují, jsou: Kašel, nebo nachlazení, nebo bolest hlavy < v teplé místnosti, > na čerstvém vzduchu, < opět při návratu do tepla pokoje. Způsobuje pálení víček, pálení v nose, ústech, krku, močovém měchýři a na kůži. Zánět a zvýšená produkce sekretu na sliznicích: neuralgické bolesti jako dlouhá nit; v obličeji, na hlavě, krku i jinde; < večer; směrem k uchu zevnitř z hlavy. Bolest zubů u A. cepa je > studeným vzduchem nebo omýváním studenou vodou. Odpovídá traumatické neuritidě. Rány se nehojí. Nohy se snadno odřou při chůzi. Dioscorides je doporučuje jako lék na tento problém, a homeopatie jeho pozorování potvrdila. Indikací je touha po syrové cibuli. Niťovité bolesti jsou běžné v různých částech těla a jsou pro A. cepa charakteristické. Niťovité bolesti v obličeji. Levostranná paralýza obličeje byla vyléčena A.cepa. Kašel A. cepa je způsoben šimráním v hrtanu; neustálé nutkání pokašlávat v touze po úlevě. Vyléčilo prudkou katarální laryngitidu; chraptivý kašel s pocitem, jako by se měl roztrhnout hrtan, způsobuje slzení očí. Kašel ze vdechování studeného vzduchu. A.cepa má zívání a ospalost. Sníst syrovou cibuli těsně před spaním je známý lék na nespavost. A. cepa je primárně levostranný lék. Symptomy přecházejí zleva doprava. Levé oko, levostranná paralýza obličeje; levostranná tříselná kýla. Odpočinek <; pohyb>. < Odpoledne a večer; když si lehne. Vlhký studený vítr a počasí = nachlazení a bolest zubů. Ale: studená voda a čerstvý vzduch >; teplá místnost <. Rýpání a sání zubů > bolest zubů. Oči citlivé na dotek.
Vztahy. – Srovnej: Al. Sat., Alo., Conval., Lil.tig., Scilla (botan.); Antidotováno: Arn. (bolest zubů); Cham. (bolesti v krajině břišní); Nux v. (rýma dostavující se v srpnu); Verat. (kolika, se sklíčeností); Thuja (páchnoucí dech a průjem po požití cibule). Pražená káva odstraní pach cibule v dechu. Následováno Calc.c. a Silic. Při polypu. Neslučitelné s: All. Sat., Alo., Scilla. Komplementární: Phos., Puls., Sars., Thuj. Srovnej též: Aco., Chlorum, Ipec.; Lach. (levopravý).
Indikace. – Následky vystavení vlhkému studenému větru a počasí. Jarní nachlazení; senná rýma v srpnu; epidemie spasmického kašle na podzim. Vlhké nohy. Požití zkažené ryby. Zranění. Chirurgické zákroky (jemné vystřelující bolesti po operaci).
SYMPTOMY
- Mysl. – Velmi melancholická. – Obává se, že bolesti se stanou nesnesitelnými. – Často velmi úzkostný, s katarem, otupělost intelektu.
- Hlava. – Tupost. – Tupá bolest hlavy, s rýmou, < večer; > na čerstvém vzduchu; ale < při návratu do tepla pokoje. – Bolesti ve spáncích, většinou vpravo; zhoršeny mrkáním; postupují přes čelo, horší na levé straně. – Bolest v zátylku, sestupuje na krk.
- Oči. – Proud (mírný) slz. – Nadměrné neleptavé slzení; levé oko horší se zarudlou oční bulvou; citlivost na světlo; horší večer. – Pocit, jako by oko viselo na provázku nebo bylo utržené. – Svědění, štípání, pálení v očích. – Pocit únavy v očích, s odporem ke světlu, a koryzou. – Písmena se jeví menší. – Blízké předměty se zdají vzdálené při zívání. – Otoky kolem očí.
- Uši. – Bolest ucha. – Výtok hnisu z ucha – Nedoslýchavost.
- Nos. – Hojný vodnatý výtok z nosu, s kýcháním, štiplavým pálením, s odíráním nosu a horního rtu. – Hojná koryza, z očí teče, bolest hlavy, pocit horka, žízeň, kašel, třas rukou; < večer a v místnosti; > na čerstvém vzduchu. – Jícha vytékající z nosu; druhé stadium spály. – Krvácení z nosu. – Senná rýma vždy v srpnu, ranní koryza, prudké kýchání, citlivost na vůni květů a slupku broskve. – Polypy v nose.
- Obličej. – Paralýza levé poloviny obličeje, také končetin na téže straně.
- Krk. – Pocit knedlíku v krku. – expektorace hrudkovitého hlenu zadní stranou nosních dírek. – Bolest v krku postupující do ucha. – Zápach z úst a krku.
- Žaludek. –Dravý hlad. – Chuť k jídlu zvýšená nebo snížená. – Silná touha po syrové cibuli; nemůže požít žádnou jinou stravu. – Tlak v žaludku. – Bolest v oblasti vrátníku (pyloru). – Žízeň, s horkostí a koryzou. – Nevolnost; vycházející ze žaludku, postupuje krkem do jícnu. – Slabost, pocit prázdnoty v žaludku. – Kyselé říhání.
- Břicho. – Škrundání ve střevech. Velmi páchnoucí flatus. Říhání, se škrundáním a nafouklostí břicha. – Prudké řezavé bolesti v levé dolní části břicha, s častým nucením na moč a pálením při močení. – Bolesti v oblasti jater, šířící se do břicha. – Prudké bolesti v levé části podbřišku, s nucením na moč, moč palčivá. – (Je znám výskyt zaškrcené kýly po nemírném požití vařené cibule.) – Břicho rozepnuté, se škrundáním, nucením, nakonec průjem.
- Stolice a konečník. – Průjem po půlnoci a ráno. – Flatus silně páchnoucí. – Hemeroidy, trhavé, škubavé bolesti v konečníku. – Bodání v konečníku. – Trhliny kolem análního otvoru. – Svědění konečníku (červi).
- Močové cesty. – Řezavka po mokrých nohou. – Odkapávání nebo vystřikování moči u starých lidí. – Časté a hojné močení. – Moč je červená, se silným nucením a pálením v močové trubici. – Pocit slabosti v měchýři a močové trubici.
- Dýchací orgány. –Obtížné dýchání, od tlaku uprostřed prsou; horší večer. – Kašel při vdechování studeného vzduchu. – Katar s ochraptělostí. – Akutní bronchitida postupující zleva doprava. – Šimrání v krku, s bolestí v hrtanu. – Neustálé nucení pokašlávat. Dráždivý kašel ze vdechování studeného vzduchu. – Prudká katarální laryngitida; chraptivý kašel jako by trhal hrtan. – Hodně kýchání; nadechne se z plných plic, stoupne si na špičky a pak pořádně kýchne.
- Krk a záda. – Intenzivní bolest v týle. – Mráz běhá po zádech, většinou v noci, s častým močením, následovaným horkostí a žízní.
- Horní končetiny. – Hodně bolestí pod pravou lopatkou. – Rozbolavělý, unavený pocit v končetinách, zejména v pažích. – Třes pravé ruky.- Panaritium. – Bolestivé postižení prstů kolem nehtů, červené pruhy táhnoucí se vzhůru po rukou.
- Dolní končetiny. – Rozbolavělost; kůže se odírá obuví, zejména na patě. – Bolest na vnější straně pravého palce a levého prostředníku.
- Generálie. – Bodání a pálení; bolest. – Bodání (hlava, oči, uši, konečník, kůže). – Pálení (oční víčka, krk, nos, ústa, močový měchýř, kůže) – negativní následky mokrých nohou. Phlegmasia alba dolens (bolestivý bílý edem na dolních konč. V důsledku uzávěru hlubokých stehenních a pánevních žil). – Traumatická neuritida – bolesti prudké a stálé, vyčerpávají pacienta. – Záněty a zvýšená sekrece na sliznicích. – Stařecká gangréna. – Trismus (tonické křeče žvýkacího svalstva znemožňující otevření úst) po úrazu. – Slabý a unavený; musí si lehnout. – Bolesti po celém těle. – Neuralgie způsobená starými zraněními. – Neuralgické bolesti, jako dlouhá nit, v obličeji, na hlavě, krku i jinde; < večer.
- Kůže. Bodání jako špendlíky. – Zarudnutí; kopřivka, spalničky, spála, když jsou subjektivní obtíže charakterizovány typickými příznaky kataru. – Panaritium u žen po slehnutí, rudé pruhy táhnoucí se vzhůru po rukou, velmi bolestivé.
- Spánek. – Zívání; s bolestí hlavy a křečemi v žaludku; s ospalostí, blízké předměty se jeví vzdálené. -. Otevřená ústa v hlubokém spánku. – Probouzí se ve 2 hod. po půlnoci. – Sny: že je u vody; o bitvách, propastech, hlubokých studnách; o bouřích, vysokých vlnách; otravné u rekonvalescentů.
- Horečka. – Puls plný a zrychlený. – Horkost, se škrundáním v břiše, koryzou a žízní. – Stěhovavé bolesti po celém těle, a žízeň. – Zima se střídá s horkem při kataru. Potí se snadno a hojně.
Napsat komentář