Akné
Hledáte homeopatický lék na akné? Článek indické autorky pojednává o homeopatické léčbě a nejlepších homeopatických lécích na tuto potíž. A také obecně o prevenci akné.
Akné je obecné označení pro pupínky a hlubší puchýřky, které jsou vlastně ucpanými póry. Pokud je akné dostatečně silné, může zanechat trvalé jizvy. Jedná se o zánětlivé onemocnění kožních mazových žláz a vlasových folikulů, které postihuje přibližně 80 % lidí ve věku od 12 do 24 let. Během puberty se u dívek i chlapců tvoří vysoké hladiny hormonů. To vede k produkci velkého množství kožního mazu.
Kožní maz je dráždivá látka, která může ucpat póry a vytvořit pupínek, který se může infikovat a vytvořit puchýř. Hormony nezmizí ani po skončení dospívání. Mnoho žen má stále premenstruační akné z uvolňování progesteronu po ovulaci.
Akné je onemocnění, které postihuje kožní mazové žlázy. Malé otvory v kůži (póry) se napojují na tukové žlázy pod kůží. Tyto žlázy vytvářejí mastnou látku zvanou kožní maz. Póry jsou se žlázami spojeny kanálkem zvaným folikul.
Uvnitř folikulů odvádí tuk odumřelé kožní buňky na povrch kůže. Folikulem také prorůstá tenký chloupek, který vystupuje na povrch kůže. Když se folikul kožní žlázy ucpe, vyroste pupínek. Nejvíce pupínků se vyskytuje na obličeji, krku, zádech, hrudníku a ramenou. Pupínky nepředstavují vážnou zdravotní hrozbu, ale mohou způsobit jizvy.
Přestože při vzniku akné hrají důležitou roli bakterie, není způsobeno bakteriální infekcí. Jsou způsobeny nadměrným vylučováním mastné látky zvané kožní maz mazovými žlázami.
Léze akné se obvykle nacházejí na tvářích, bradě, nose a ve spánkové oblasti, v závažných případech se mohou týkat ramen, zad a přední části hrudníku. Příležitostně lze tyto léze pozorovat také na hýždích. Typy lézí se u jednotlivých pacientů liší, ale u jednotlivého pacienta obvykle nacházíme víc typů najednou.
Homeopatické léky na akné
Homeopatie je jedním z nejoblíbenějších celostních systémů medicíny. Výběr homeopatického léku na akné je založen na teorii individualizace a podobnosti symptomů pomocí holistického přístupu. Dosáhnout stavu úplného zdraví lze jen odstraněním všech příznaků a symptomů, kterými pacient trpí.
Cílem homeopatie není pouze léčit akné, ale řešit jeho příčinu a individuální náchylnost.
Co se týče terapie, máme k dispozici několik homeopatických léků na léčbu akné, které lze vybrat na základě příčiny, pocitů a modalit potíží.
Pro individuální výběr léku a léčbu by se měl pacient osobně poradit s kvalifikovaným homeopatem.
Léky, které mohou být užitečné užitečné při léčbě akné:
Antimonium crudum – akné na obličeji a ramenou se suchou kůží u obézních osob. Drobné červené pupínky na obličeji, akné u opilců s žaludečními potížemi, žízní a bíle potaženým jazykem. Obličej se smutným výrazem. Tlustý, vzteklý a fňukavý; pláče, pokud se na něj někdo dívá, dotýká se ho nebo ho myje. Extatický, zasněný, sentimentální. Obézní pacient, který nekontrolovaně jí. Pacient má odpor ke koupání. Pacient může mluvit v rýmech.
Arsenic album – vynikající homeopatický lék na akné na nose. Akné má svědění, pálení, otoky. Papulózní erupce suché, drsné, šupinaté; horší za studena a při škrábání. Pálení je velmi výrazné u všech druhů kožních erupcí. Pálení při erupci, které se zmírňuje přikládáním teplé vody je silnou charakteristikou léku. Pacientka je často velmi úzkostlivá a neklidná kvůli svému onemocnění.
Asterias rubens – pupínky na straně nosu brady a úst. Dispozice k pupínkům v pubertě. Pupínky na obličeji ve věku puberty. Zácpa. Neúčinné nucení na stolici. Stolice jako olivy. Průjem, vodnatý, hnědý, tryskající proudem.
Belladonna – akné červené barvy, pálivé a bolestivé. Akné rosacea. Střídavé zarudnutí a bledost kůže. Kůže suchá, horká a oteklá. Puchýřky na obličeji. Obličej červený, modročervený, horký, oteklý a lesklý. Pacient je neklidný a rychle mluví. Zbystření všech smyslů. Výrazně působí na cévní systém, kůži a žlázy. Belladonna je vždy spojena s horkou, červenou kůží, zarudlou tváří, lesknoucíma se očima. Zvláštním příznakem je horkost, zarudnutí, pulzování a pálení v oblasti akné. Belladonna není nikdy indikována bez zarudnutí, horka a přecitlivělosti na dotek.
Berberis aquifolium – akné, pupínky a skvrny na obličeji. Pupínky, suché, drsné, šupinaté. Erupce na pokožce hlavy rozšiřující se na obličej a krk. Homeopatický lék na pleť, který stimuluje všechny žlázy, zlepšuje výživu a vyčistí pleť.
Borax – pozoruhodný homeopatický lék na akné na nose a rtech. Akné z používání kosmetiky. Obličej bledý, zemitý, s trpícím výrazem. Oteklý obličej, s pupínky na nose a rtech. Nezdravá pleť; drobná poranění hnisají. Extrémní úzkost, zejména z pohybů, které mají směr dolů, houpání, nošení po schodech, položení. Úzkostný výraz obličeje při pohybech směrem dolů, při pokládání pacienta na lůžko rozhazuje rukama, jako by se bál pádu.
Bovista – homeopatický lék na akné užívaný při vzniku akné z používání kosmetických přípravků; zejména v létě. Bledé otoky tváří. Svědění kůže, zejména při zahřátí, nelepší se škrábáním. Kožní erupce způsobená falešnými šperky. Jakékoli kožní potíže po nadměrném nebo nesprávném používání kosmetiky. Smutek s neklidem. Snadno se urazí: všechno bere ve zlém.
Calcarea carbonica – zhoršená výživa je klíčovým znakem jejího účinku. Působí zvláště na žlázy, kůži a kosti. Kůže je nezdravá; snadno ulceruje; ochabuje. Malé rány se špatně hojí. Chuť na vejce, vápno, zeminu atd. Žízeň; touha po studených nápojích. Pacient Calcarea je často tlustý, jemný, ochablý a potící se. Pot je studený a kyselý. Pacient je často chladný se studenýma rukama a nohama. Pacient je mírné a plaché povahy, ale může být tvrdohlavý vůči blízkým. Je plachý a bojácný. Zácpa od dětství.
Calcarea Phosphorica – jeden z nejdůležitějších tkáňových léků, a přestože má mnoho společných symptomů s Calc. carb., jsou zde i některé odlišnosti a vlastní charakteristické rysy. Je indikován zejména při opožděném chrupu a potížích, které s tímto obdobím souvisejí, při chorobách kostí, nespojení zlomených kostí a při anémii po akutních onemocněních a chronickém chřadnutí. Akné anemických dívek v pubertě, spojené s menstruačními potížemi. Akné u anemických dívek v pubertě, s bolestí hlavy ve vertexu a flatulentní dyspepsií, zmírňovanou jídlem. Kůže je tmavě hnědá, nažloutlá. Červená, s pícháním jako od kopřivy po koupeli.
Calcarea sulphurica – akné a puchýřky na obličeji a kolem uší s výtokem žlutého sekretu. Hnisavé procesy spadají do dosahu tohoto léku poté, co hnis našel průchod. Slizniční výtoky jsou žluté, husté a hrudkovité. Řezné rány, poranění, pohmožděniny apod., nezdravé, vypouštějící hnis; nehojí se snadno. Žluté, hnisavé krusty nebo výtok. Hnisavé výtoky v kůži nebo na kůži. Kožní afekce se žlutavými strupy. Mnoho malých bezmasých pupínků pod vlasy, krvácejících při poškrábání.
Dulcamara – horké dny a chladné noci ke konci léta jsou obzvláště příznivé pro působení Dulcamary a je jedním z léků, které svými příznaky odpovídají stavům, vyskytujícím se jako následky vlhkého počasí, nachlazení po vystavení vlhku. Vlhké erupce na tvářích a obličeji obecně. Akné na obličeji v období kolem menstruace, za vlhkého počasí. Svědění kůže vždy horší za chladného, vlhkého počasí. Vezikulární erupce. Citlivé krvácející vředy. Malé vřídky. Červené skvrny, kopřivka, vyvolané vlhkem. Vlhké erupce na obličeji, genitáliích, rukou atd. Silné hnědožluté krusty krvácející při poškrábání.
Eugenie – eugenie vyvolává stav opojení jako alkohol. Vše se zdá krásné a větší; vzrušení se brzy mění v depresi. Akné, jednoduché a indurované. Pupínky jsou bolestivé na určitou vzdálenost kolem nich. Akné rosacea. Nevolnost zlepšená kouřením. Komedony. Jednoduché a zatvrdlé akné, bolestivé, černé hlavičky, červené pupínky po stranách nosu, úst a brady.
Graphites – stejně jako všechny formy uhlíku je tento lék antipsorikum s velkou silou, ale zvláště je účinný u pacientů, kteří jsou spíše statní, světlé pleti, se sklonem ke kožním afekcím a zácpě, tlustí, chladní, se zpožděnou menstruací, snadno prochladnou. Svědění pupínků. Vlhký ekzém kolem úst a na bradě. Erysipel, pálení a píchání. Pupínky a akné. Erupce, vytéká lepkavý exsudát. Opruzení v ohybech končetin, tříslech, na krku, za ušima. Nezdravá kůže; každé malé poranění hnisá. Vředy vypouštějící lepkavou tekutinu, řídkou a lepkavou.
Hepar sulphuris – papuly se sklonem k hnisání a rozšiřování. Pupínky v mládí. Hnisavé s pichlavou bolestí. Snadno krvácejí. Nezdravá kůže; každé malé poranění hnisá. Nesnese být odkrytá; chce být teple zabalená. Píchání nebo bodání v postižených částech. Velká citlivost na sebemenší dotek. Nažloutlá pleť. Tento homeopatický lék vyhovuje zejména skrofulózním a lymfatickým konstitucím, které mají sklon k vyrážkám a zduření žláz. Nezdravá kůže. Velká citlivost na všechny dojmy. Léze se šíří tvorbou malých papul kolem boku staré léze. Velmi charakteristická je zimomřivost, přecitlivělost, bolesti podobné zadřeným třískám, chuť na kyselé a silné věci.
Kali bromatum – akné na obličeji, hrudníku a ramenou, s propadlým centrem, akné může být spojeno se zvýšeným sexuálním pudem. Pupínky na obličeji, krku a ramenou. Tento homeopatický lék je zvláště vhodný na akné simplex a zatvrdlé akné, zvláště u citlivých, nervózních žen. Obličej je zčervenalý. Akné v obličeji, puchýřky. Celkové selhání duševních sil, ztráta paměti, melancholie, necitlivost sliznic. Sebevražedná mánie s třesavkou. Svědění kůže je horší na hrudi, ramenou a obličeji. Necitlivost kůže. Tento homeopatický lék lze podat, pokud Asterias rubens selhává. Dr. J. H. Clarke říká: „Neznám žádný lék s tak univerzální užitečností v případech jednoduchého akné jako Kali bromatum 30“.
Ledum palustre – akné červené, na čele a tvářích. Akné na čele, bodavá bolest v něm. Horší při škrábání a teple v posteli. Zlostná nálada. Láska k samotě. Velká vážnost. Obličej, alternativně bledý a červený. Suché pupínky jako proso na čele. Červené uzlíky. Vřídky na čele. Suchá kůže, nedostatek přirozeného pocení.
Natrum muriaticum – skvělý homeopatický lék na některé formy intermitentní horečky, anémie, chlorózy, mnohé poruchy trávicího traktu a kůže. Velká slabost; největší slabost pociťuje ráno v posteli. Chlad. Vyhublost nejvýraznější v oblasti krku. Velká náchylnost k nachlazení. Suché sliznice. Suché erupce, zejména na okraji vlasaté pokožky hlavy a v ohybech kloubů. Krustovité erupce v ohybech končetin, na okraji vlasové části hlavy a za ušima. Akné u pacientů s mastnou pletí. Introvertní pacienti, žízeň, touha po slaném jídle a zhoršení sluncem a horkem. Žízeň po velkém množství vody.
Nitric acid – úzkostný kvůli svým potížím, se strachem ze smrti. Smutek a sklíčenost. Tvář žlutá. Zapadlé oči obklopené žlutou barvou. Tmavě žlutá, téměř nahnědlá pleť. Pupínky na čele a spáncích. Pleť s černými póry. Krvácející erupce. Pálení je u většiny kožních potíží velmi výrazné. Pacient je velmi podrážděný, má prudký vztek. Touha po mase a tuku.
Psorinum – homeopatický lék na akné používaný při vzniku akné z tuku, cukru, kávy, horší při menses. Akné rosacea. Mastný obličej. Bledý, nemocný vzhled. Kůže je žlutá, špinavá a mastná. Drsnost kloubů. Pupínky s černými body uprostřed. Malé četné puchýřky, nezdravě svědící. Svědění, po poškrábání vznikají puchýřky, při dotyku. Pupínky jsou horší během menses, z tuků, cukru, kávy, masa.
Pulsatilla – je to převážně ženský lék, zejména pro mírné, jemné, poddajné povahy. Smutná, snadno se rozpláče; při mluvení pláče; proměnlivá, rozporuplná. Pacient vyhledává pobyt na čerstvém vzduchu; vždy se tam cítí lépe, i když je mu zima. Postiženy jsou všechny sliznice. Výtoky husté, mdlé a žlutozelené. Často indikován po zneužívání železitých tonik a po špatně zvládnutých spalničkách. Příznaky se stále mění. Bez žízně, mrzutý a zimomřivý. Akné po požití tučného jídla. Akné při opožděné menstruaci. Pupínky zhoršené v pubertě a na začátku menstruace, u dívek s nadváhou, které mají opožděnou menstruaci. Mírná osobnost s nízkou žízní.
Sulphur – je snad nejčastěji indikovaným homeopatickým lékem při tomto postižení, zejména pokud je chronické. Akné po zneužívání kosmetických přípravků. Kůže je drsná a tvrdá a akné je spojeno s komedony a zácpou; velké zhoršení z vody je charakteristika vedoucí k Sulphuru u kožních afekcí. Obličej je bledý, nemocné barvy. Horko a skvrnité zarudnutí obličeje. Černé póry. Svědění intenzivně večer a z tepla. Acne punctata je odrůda, která nejvíce odpovídá Sulphuru. Sulphur je také užitečný při léčbě akné, které bylo potlačeno alopatickými mastmi.
Thuja – homeopatický lék na akné používaný při akné vzniklém po očkování, akné v pubertě, které je velké a pomalu ustupuje, po zahojení zanechává bouli. Pacient je často chlupatý a má pot, který má silný zápach a skvrny. Pupínky na obličeji. Obličej zářící zarudnutím celého obličeje, s jemnou sítí cév, jako by byl mramorovaný. mastná pleť. Pálení horka a zarudnutí. Návaly horka v. Pot na, zejména na straně, na které neleží. Pupínky na horním rtu a bradě, rtech atd. Všechny erupce po studeném mytí prudce pálí. Žíravé svědění. Lepší po škrábání, ale pak následuje pálení. Bolestivá citlivost postižené části. Kožní příznaky lepší dotykem. Uzlovité akné. Homeopatický lék na velmi rozsáhlé cystické akné.
Příčina ACNE
Přesná příčina akné není známa, existuje několik souvisejících faktorů:
- Předpokládá se, že za něj může hormonální aktivita, například menstruační cykly a puberta.
- Zvýšení hormonů zvaných androgeny (mužské pohlavní hormony), které způsobují zvětšení mazových žláz a větší tvorbu kožního mazu.
- Hormonální změny související s těhotenstvím mohou také způsobit akné.
- Dalším faktorem je dědičnost neboli genetika. Vědci se domnívají, že sklon ke vzniku pupínků může být zděděn po rodičích. Studie například ukázaly, že mnoho chlapců školního věku s akné má tuto poruchu v rodině.
- Hromadění odumřelých kožních buněk.
- Bakterie v pórech, na které se tělo stává alergické.
- Podráždění kůže nebo škrábání jakéhokoli druhu aktivuje zánět.
- Zahájení nebo ukončení užívání antikoncepčních pilulek.
- Dědičnost (pokud vaši rodiče měli akné, můžete ho mít také).
- Některé druhy léků.
- Mastný make-up.
Léky: Některé léky mohou pupínky způsobit nebo zhoršit, například ty, které obsahují jodidy, bromidy nebo perorální či injekční steroidy (buď lékařsky předepsaný prednison, nebo steroidy, které užívají kulturisté či sportovci). Většina případů akné však s léky nesouvisí.
Patofyziologie
- Nadměrná sekrece tuku z mazových žláz doprovází ucpávání pórů přirozeně se vyskytujícími odumřelými kožními buňkami (korneocyty), které blokují vlasové folikuly.
- Nahromadění těchto korneocytů v kanálku je zřejmě způsobeno selháním normálního procesu keratinizace kůže, který obvykle vede k vylučování kožních buněk vystýlajících póry.
- Pod ucpaným pórem se údajně hromadí tukový sekret, který poskytuje ideální prostředí pro nekontrolované množení kožních bakterií Propionibacterium acnes a lipofilních (olej/lipidy milujících) kvasinek Malassezia.
- Pod mikroskopem však nejsou žádné známky hromadění zachyceného mazu. Tuk skutečně proniká ucpaným kanálkem na povrch.
- V reakci na bakteriální a kvasinkovou populaci dochází k zánětu kůže, který vytváří viditelnou lézi.
- Postižen je zejména obličej, hrudník, záda, ramena a horní část paží.
Druhá část obsáhlého článku indické homeopatické lékařky, pojednávající o členění druhů akné, obecné prevenci akné a dlaších aspektech tohoto kožního problému zde vyjde v dohledné době.
Diskuze k článku (1 komentář)
pokusak (28.11.2024 v 13:41)
pikus