13 chemických hrozeb v domácnosti
Zatímco o zdravotních rizicích znečištěného venkovního vzduchu lidé vědí, málokdo si uvědomuje, že kvalita vzduchu uvnitř jejich domovů a pracovišť může mít také negativní vliv na zdraví. V domácnostech se běžně používá řada rizikových produktů, i když existují zdravější varianty.
Průměrný člověk stráví většinu času uvnitř, ale pokud si myslíte, že je tak člověk v bezpečí před znečištěním a toxiny, zamyslete se znovu. Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), může být koncentrace toxinů v domácnosti 2x až 5x vyšší než venku, čímž se dostávají mezi pět největších zdravotních rizik v životním prostředí. Jelikož trávíme tolik času uvnitř, je důležité udržovat zdravou domácnost bez toxinů a zajistit bezpečné prostředí pro všechny.
Nádobí s nepřilnavým povrchem
Opékat maso nebo omelety je snadnější na pánvi s nepřilnavým povrchem. Bohužel z toho plynou i zdravotní rizika. Nepřilnavý povrch je často vyroben z polytetrafluoroethylenu, který uvolňuje toxické plyny spojované s rakovinou, selháváním orgánů a dalšími zdravotními riziky.
Zdravější varianta: Možná byste měli zvážit výměnu nádobí za nerezovou ocel, litinu nebo nádobí s keramickým povrchem. Aby se jídlo nepřipalovalo zajistíte i tím, že je pánev dostatečně rozpálená a nalijete do ní správné množství zdravého oleje, než začnete opékat.
Konvenční mycí prostředky
Všechny možné mycí prostředky obsahují chemické látky jako amoniak, který je velmi škodlivý a může způsobit poškození jater a ledvin, nebo bělidlo, které může popálit kůži a oči nebo poškodit plíce. Prostředky na čištění trub a odpadů mohou způsobit popáleniny a uvolňují výpary, které poškozují plíce. Dokonce i produkty označené jako „zelené“, nejsou vždy zcela přírodní.
Zdravější varianta: Buď pečlivě vybírejte netoxické prostředky, anebo použijte přípravky, které máte běžně v kuchyni jako ocet nebo jedlá soda.
Osvěžovače vzduchu
Postupem času se odhaluje čím dál více negativních účinků těchto extrémně toxických přípravků. Můžete je dostat v pevné formě, nebo v podobě aerosolů, sprejů, difuzérů či zástrčky do zásuvky. Tyto osvěžovače jsou často petrochemického původu a spouštějí nebo zhoršují respirační potíže. Je také známo, že mohou způsobovat problémy s plodností, prenatální defekty, rakovinu prsu, srdeční onemocnění, nebo například diatebes.
Zdravější varianta: Pokud chcete mít svěží a zdravý vzduch, místo spoléhání se na osvěžovače raději otevřete okna a zbavte se zdroje nepříjemného zápachu. Existují i čističe vzduchu. Případně můžete použít přírodní osvěžovače jako květiny (pokud na ně nejste alergičtí) nebo slupky citrusů.
CFL žárovky (zářivky)
CFL žárovky poskytují úsporný a výhodný zdroj světla – takže kde je problém? Podle EPA je nutné tyto žárovky v případě, že doslouží nebo prasknou, vyhazovat do speciálních recyklačních zařízení. Dokonce vydala podrobný návod, jak se těchto žárovek zbavovat. Všechna tato bezpečnostní opatření existují kvůli tomu, že CFL žárovky obsahují rtuť, toxickou látku, která negativně působí na nervovou, trávicí, dýchací a vylučovací soustavu i imunitní systém.
Zdravější varianta: Zdravotně nezávadnou alternativou jsou obyčejné žárovky, anebo pokud chcete úspornou variantu, pak můžete sáhnout po LED žárovkách.
Chemické hubiče hmyzu a plevelů
Škůdci a plevel znepříjemňují život, ale zdravotní rizika spojená s jejich používáním vás možná přivedou k přehodnocení jejich využívání. O RoundUpu je známo, že způsobuje mnoho fyzických nemocí. Spreje proti hmyzu běžně obsahujjí cypermethrin, známý škodlivými účinky na oči, kůži a dýchací cesty, ale také CNS. Pozor na škodlivé glyfosáty.
Zdravější varianta: Zvažte použití diatomické hlíny (křemeliny), nebo mátového kastilského mýdla na škůdce a ocet na hubení plevele.
Chemická hnojiva
Když prší nebo zaléváte trávník, zbytky hnojiv se odplavují do dešťové kanalizace a nakonec tento chemický koktejl doputuje do potoka, řeky a do oceánu, zabíjí živočichy i rostliny a ničí kvalitu vody.
Zdravější varianta: Poohlédněte se po přírodním hnojivu, třeba kompostu, anebo, jestli chcete být ještě ekologičtější, založte zahradu typu xeriscape, nebo si místo trávníku pořiďte zeleninové záhony.
Látky zpomalující hoření
Tyto látky jsou používány v polštářích, matracích, pěnových polštářích, fénech, televizích, počítačích, kobercích, elektrických spotřebičích, látkách, i v telefonech. Látka používaná v matracích polybromované dyfenylethery (PBDE) se hromadí v krvi, mateřském mléce, tukové tkáni a jsou spojovány s potížemi jater, štítné žlázy a vývoje nervové soustavy.
Zdravější varianta: Jelikož většina lidí spí 6 až 8 hodin denně ve své posteli, zvažte zakoupení matrace a dalšího vybavení z přírodních biomateriálů. Výměnu zařízení domácnosti nechte na dobu, až to vaše finance dovolí.
Aviváže a vonné ubrousky do sušiček
Podle EPA (americká Agentura pro ochranu životního prostředí) a MSDS (Material Safety Date Sheets) je v avivážích a vonných ubrouscích do sušičky přítomna řada závadných chemikálií. Patří mezi ně benzyl acetát, benzyl alkohol, ethanol, limonen, A-terpineol, ethyl acetát, terpineol, kafr, chloroform, linalool a pentan. Tyto chemické látky jsou spojené s poruchami centrálního nervového systému a jsou známy zhoršujícími účinky na záněty horních cest dýchacích a různé druhy rakoviny. Také mohou být spouštěčem astmatických reakcí.
Zdravější varianta: Mezi zdravější alternativy patří vlněné koule do sušičky nebo míčky do sušičky, které můžete použít na změkčení prádla. Lze také nalít ocet do přihrádky na aviváž v pračce. Tato metoda funguje, protože ocet neutralizuje prášek na praní a díky tomu se při máchání vyplaví z prádla více zbytků prášku a prádlo je jemnější. Ocet je také známý odstraňovač i odolných pachů z oblečení.
Antibakteriální produkty
Je sice pravda, že mytí rukou je jedna z důležitých zásad, která brání šíření nemocí, ale to, čím si ruce myjete, může někdy představovat pro vaše zdraví i riziko. Na trhu je řada antibakteriálních produktů včetně mýdel a dezinfekčních prostředků, které umožňují vznik bakterií odolných vůči antibiotikům a odolných virů. Podle Center for Disease Control (CDC) navíc tyto produkty způsobují zvyšování množství triclosanu nejen v lidském těle, ale i ve vodních zdrojích.
Zdravější varianta: Nejbezpečnější způsob mytí rukou je obyčejné mýdlo a voda.
Igelitové nákupní tašky
Plast je tu navždy. V USA se recyklují jen 2% igelitových tašek, zbylých 98% končí na skládkách nebo v oceánu.
Zdravější varianta: Zvažte používání textilních tašek. Papírové krabice jsou také lepší variantou, snadno se převáží a mají další možnosti využití.
Plastové lahve
Většina plastových lahví je vyrobena z polyethylentereftalátu (PET), chemikálie, která se chová jako hormony a narušuje endokrinní systém. Pokud se látka zahřeje, uvolňuje tyto chemikálie do nápoje rychleji.
Zdravější varianta: Lze použít lahve skleněné nebo z nerez oceli.
Parfemované prací prostředky
Téměř všechny prací prostředky jsou parfemované, často i ty, u kterých se uvádí, že jsou neparfemované, obsahují obvykle nějakou maskující složku, která vůni překryje. 95% chemikálií používaných pro parfemaci je vyrobeno z ropy. U řady z nich se uvádí možné karcinogenní účinky, že způsobují postižení novorozenců, poškození plic, mozku a nervů. Umělé vůně nejsou regulovány ani vládou, ani zdravotní organizací (v USA, pozn. redakce). Neexistuje zákon, který by nařizoval uvádět vonné látky na etiketách produktů.
Zdravější varianta: Zkuste prát prádlo v jedlé sodě, anebo se poohlédněte po neparfemovaném prášku na praní bez maskující složky na překrytí vůně.
Parfémy a parfemovaná mýdla
Podobně jako u parfemovaných pracích prostředků je 95% těchto chemických vůni vyrobených z ropných produktů. O mnohých je známo, že mají karcinogenní účinky, že způsobují postižení novorozenců, poškození plic, mozku a nervů. Některé chemikálie běžně používané ve vonných látkách, jako toluen, jsou celosvětově uznávané jako nebezpečný odpad.
Zdravější varianta: Na trhu je řada produktů v biokvalitě a neparfémovaných mýdel.
O autorce: Po 16 letech, kdy se potýkala s MCS (syndrom mnohočetné chemické citlivosti) se Elisha McFarland uzdravila pomocí alternativních a přírodních léčebných metod. Tato zkušenost ji dovedla ke studiu přírodního léčitelství. Má následující kvalifikace: Doctor of Naturopathy, Master Herbalist, D.A. Hom., B.S. in Holistic Nutrition, Certified Wholistic Rejuvenist and EFT-ADV. Můžete navštívit její stránky, nebo ji sledovat na Facebooku.
Převzato z www.greenmedinfo.com
Přeložila Tereza Ledererová
Upozornění: Tento článek nemá za cíl poskytovat zdravotní doporučení, diagnózu či léčbu. Názory zde vyjádřené nemusí být nutně v souladu s názory Homeopatie.cz nebo jejich zaměstnanců.
Napsat komentář